Testisin Yapısı ve Görevleri Nelerdir?

Testisin Yapısı ve Testisin Görevleri Nelerdir?
Testisler torbanın içerisinde sağda ve solda bulunan iki adet testis, sperm hücrelerini üreten ve testosteron dediğimiz erkeklik hormonunun salgılayan vücudumuzun parçalarıdır.
Testisler büyüklükleri kişiden kişiye değişen yapılardır. Ortalama her biri 20-30 gram ağırlığındadır. Uzunluğu 4-5 cm ve kalınlığı 2-2,5 cm kadardır.
testisin anlamı testisin yapısı testisin görevleri nelerdir
Testislerin büyüklükleri hemen hemen aynıdır fakat sol testis sağ taraftakine göre biraz daha aşağıda bulunur. İki testisinde içerisinde küçük ve oldukça kıvrımlı olan sperm kanalcıkları bulunmaktadır. Bu kanalcıklar beyinde bulunan hipofiz bezinin salgıladığı FSH hormonunun verdiği komutla sperm hücreleri üretme görevini yerine getirirler.
Yine testislerde hipofiz bezinden salgılanan LH adını verdiğimiz hormonun etkisiyle testosteron hormonu üretilir. Ergenlik çağına girene kadar düşük miktarlarda salgılanan testosteron hormonu ergenliğe girilmekle beraber daha hızlı salgılanır ve erkek çocukta sesin kalınlaşmasına, sakalların ve bıyıkların çıkmasına, vücudundaki kaslarının gelişmesine, vücutta erkeğe has kıllanmanın ortaya çıkmasına ve buna benzer erkeğe has niteliklerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Spermlerde, ergenliğin başlamasıyla kısa süre içerisinde üretilmeye başlar. Erişkinliğe ulaşmış bir erkekte de testosteron erkek cinsiyete has özelliklerin devamını ve devamlı olarak sperm üretimini sağlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver