Testis Kanseri, Testis Kanseri Nasıl Geçer, Testis Kanseri Nasıl Tedavi Edilir

testis kanseri tedavi, testis kanserinin tedavisi, testis kanserinsen kurtulmak, testis tümörü

Testis kanseri tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Çağımızın amansız hastalığı olan kanser, işitenlerin bile tüylerini diken diken etmeye yetiyor. Cinsiyete göre farklı farklı türleri bulunan kanserin erkeklerde görülen bir türü olan testis kanseri erkeklerin kabusu oluyor. Bu hastalığın pençesinde olan hastalar gerek tıbbi tedaviler gerekse doğanın sunduğu tedavi imkanlarını kullanarak hastalıktan kurtulmayı umuyorlar. Testis kanserinin tedavisi ne şekilde olur, diyenler için sorunun cevabı burada:

 

Erkeklerin korkulu rüyası olan testis kanseri daha çok genç yaşlardaki erkekleri tehdit etmektedir. 20’li, 30’lu ve 40’lı yaşlardaki erkeklerde en sık rastlanan kanser türü olan testis kanseri, yumurtalıklardaki bazı hücrelerin gelişmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Daha çok çevresel faktörler bu kanserin görülmesinde rol oynamaktadır.

Hastalığın erken teşhis edilebilmesi için 20’li yaşlardan sonra her erkeğin el ile kendi kendini muayene etmesi gerekir. Semptomların değerlendirilmesi testis kanserinin erken evlerde iken teşhisinin konulmasını ve böylece tedavisinin de başarılı olmasını sağlar.

Sperm üreten hücrelerde başlayan bu kanser türü, yumurtalıklarda sert bir yumru olarak kendini belli eder ve dokunulduğu zaman acı hissi vermez. Erken evrelerde başka belirtisi bulunmayan bu kanser türü için çok dikkatli olmakta fayda var. Birçok doktor bu kanser türüne tanı koymakta oldukça zorlanır.

 

Testis kanserinin tedavisi

 

Testis kanserinin tedavisi için, kanserin ilerleme evresine göre tedavi uygulanır. Hastanın yaşı ve genel sağlık durumu da göz önünde bulundurularak tedaviye başlanır. Daha çok cerrahi operasyonlar ile kanser ortadan kaldırılır. Bunun için genel anestezi altında tümörlü testis çıkartılır ve hemen ardından hastaya radikal cerrahi (inguinal orşiektomi) uygulanır. Ameliyat sonrası kemoterapi veya radyoterapi verilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver