Teşbih Nedir Hakkında Bilgi

Teşbih Nedir

Teşbih anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Teşbih Nedir, Teşbih Ne Anlama Gelir, Teşbih Ne Demektir, Teşbih Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Teşbih ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Teşbih Anlamı

İki şey arasında nitelikçe benzerlik kurma sanatı. Bir benzetmede dört öge vardır: Benzeyen, kendisine benzetilen, benzetme yönü, benzetme edatı. “Ahmet aslan gibi yüreklidir” benzetmesinde Ahmet benzeyen, aslan kendisine benzetilen, yürekli benzetme yönü, gibi de benzetme edatıdır. Benzetmenin temel ögeleri benzeyen ile kendisine benzetilendir. Benzetmenin kurulabilmesi için bu iki ögenin bulunması gerekir. Ögelerin kuruluşuna göre dört türlü teşbih vardır. Dört ögenin de bulunduğu teşbihe tam ya da ayrıntılı benzetme, benzetme yönü belirtilmemişse kısaltılmış benzetme, benzetme edatı yoksa pekiştirilmiş benzetme, benzetme yönü ve benzetme edatı bulunmuyorsa yalın benzetme denilir. “Ahmet aslan gibi yüreklidir” tam benzetmesi, yukarıda sıralanan benzetme çeşitlerine göre şöyle olabilir: “Ahmet aslan gibidir”, “Ahmet aslan yüreklidir”. “Ahmet aslandır”. Eski belagat kitaplarında teşbih, benzeyenle kendisine benzetilenin ya da benzetme yönünün birden çok oluşuna, benzetmenin amaçlananı yeterince anlatıp anlatmadığına, benzetme ögelerinin sıralanışına göre de çeşitlere ayrılmıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Teşbih Nedir Teşbih ödev ara Teşbih kelime anlamı Teşbih sözlükte ara Teşbih ansiklopedi bilgi bankası ara Teşbih ne demek Teşbih neye denir

Teşbih ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver