Termos Nedir Hakkında Bilgi

Termos Nedir

Termos anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Termos Nedir, Termos Ne Anlama Gelir, Termos Ne Demektir, Termos Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Termos ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Termos Anlamı

Sıcak ya da soğuk sıvıları, uzun süre sıcaklık değişimine uğramadan muhafaza etmeye yarayan kap. İlk kez İngiliz bilim adamı James Dewar tarafından, sıvılaştırılmış gazları muhafaza etmek amacıyla bulunup kullanıldı (1885). Bugün daha değişik biçimde yapılarak laboratuvarlarda “dewar kabı” adıyla anılan bu kabı James Dewar, piyasaya “termos” adıyla sürdü. Termos esas olarak çift çeperli bir cam silindirden oluşur. Isının taşınım yoluyla yayılmasını önlemek için çeperler arasındaki hava kısmen boşaltılmıştır. İç çeperse ısının ışınım yoluyla yayılmasını önlemek için gümüşle sırlanır. Cam silindirle termosun metal ya da plastik dış bölümü arasına da ısının iletim yoluyla yayılmasını önlemek için mantar vb. uygun bir yalıtkan madde yerleştirilir. Termosun tepesinde mantarlı bir kapak bulunur. Termos, günlük yaşamda çay, kahve gibi sıcak ya da buzlu su vb. soğuk içecekleri muhafaza etmek amacıyla kullanılır.

Konu ile ilgili aramalar: Termos Nedir Termos ödev ara Termos kelime anlamı Termos sözlükte ara Termos ansiklopedi bilgi bankası ara Termos ne demek Termos neye denir

Termos ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver