Termometre devre malzemeleri Termometre devre şekli Termometre devresi Termometre devresi nasıl yapılır

Etiketler: dijital Termometre devre şeması, Termometre, Termometre devresi yapma

Dijital Termometre Devresi Nasıl Yapılır Devre Şeması Haberi| Teknoloji Haberleri

Sponsorlu Bağlantılar

Dijital Termometre Devresi Nasıl Yapılır Devre Şeması

Dijital termometre devresi aşağıdaki şekilde görülmektedir. Entegre olarak 7106 veya 7107 kullanılabilir. Isı sensörü olarak, diyot gibi bağlanmış silisyum transistör kullanılmıştır. Transistorun VBE gerilimi, santigrad derece başına -2.1 mV artar. Devredeki l00K’lık sıfır ayarı trimpotu. göstergelerde 000,0 okunacak şekilde ayarlanmalıdır. Bu işlem için ısı sensörü yeni donmuş bir buzun üzerine değdirilir. Bu sıcaklık alt limitidir. 100K’lık skala faktör ayarı trimpotu, göstergelerde 100,0 okununcaya kadar ayarlanmalıdır. Bu işlem için ısı sensörü yeni kaynamaya başlamış bir suyun içine sokulur. Bu sıcaklık üst limittir. Termometre: Bir cismin sıcaklığı ölçmeye yarayan alete termometre denir. Termometreler; civalı, etil alkollü veya metal termometre olabilir.

Termometre Çeşitleri

Alkollü termometre

Alkollü termometre günlük hayatta havanın kaç derece olduğuna bakmak için kulanılır

Cıvalı termometre

Cıvalı termometre de vücut ısısını ölçer ancak dijital termometrenin ölçtüğü süreden daha uzun sürede bu işi görmektedir. Aynı zamanda “vücut termometresi” şeklinde de bilinir. Tıpta kullanılır.

Dijital termometre

Digital termometreler genellikle vücut sıcaklığını ölçer. Ancak dijital olduğu için uzun süreli okuma yapabilirler; yine de termometreler arasında en hızlı ölçüm yapabilen çeşittir.

Son Aramalar: dijital Termometre devre şeması, Termometre, Termometre devre malzemeleri, Termometre devre şekli, Termometre devresi, Termometre devresi nasıl yapılır, Termometre devresi yapma, Termometre nedir

dijital termometre yapımı, dijital termometre devresi, dijital termometre nasıl çalışır, elektronik termometre devresi, dijital termometre nasıl yapılır, dijital termometre nasıl ayarlanır, dijital termometre nasıl kullanılır, dijital termometre devre şema com tr, telefon devre şema com tr, dijital termometre devresi yapma

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver