Tereyağ Ve Zararları, Tereyağı Kullanmak Sağlığa Zararlı Mı, Tereyağı Kullanmak Zararlı Mı

tereyağı kullanmanın zararları, tereyağı zararlı mı, tereyağının zararları, tereyağının zararları nelerdir

Tereyağı zararlımıdır?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Tereyağı lezzeti ile yemeklerin ve damak tadının vazgeçilmezidir. Türk toplumunun da, tereyağına karşı büyük bir ilgisi vardır. Çok eski zamanlardan beri kullanılan tereyağı, çeşitli yemeklerde ve hemen hemen her sofrada yer alır. Fakat tereyağı, doymuş yağlardan olduğu için sağlığa malesef zararlıdır.

 

Günlük beslenme alışkanlığı içinde tereyağı kullanımı olan birçok kişi vardır. Uzmanlar bu konuda önerilerde bulunuyor ve doymuş yağlardan olan tereyağının sıkça kullanılmamasına, aksi taktirde ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılacağına dikkat çekiyorlar.

Yemek ve sofra kültürümüzde yer alan tereyağının tüketiminden tamamen vazgeçmek bazılarımız için mümkün değildir, ama kullanımı azaltılabilir. Kırmızı et, tavuk ve balık tüketilmesini ama bunların az miktarda ve yağsız olmasını öneren beslenme uzmanları; süt, yoğurt ve peynirinde yağsız olanından tercih edilmesini önermekteler.

Tereyağı kullanımını makul seviyede tutarsak terayağı kullanmanın bir zarar yoktur. Haftada bir kahvaltıda yada ara sıra pilavlarda tereyağı kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver