Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası Nedir Kurucuları Kimlerdir Neden Kapandı? Hakkında Bilgi

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası Nedir Kurucuları Kimlerdir Neden Kapandı?

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası Nedir, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası Ne Anlama Gelir, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası Ne Demektir, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası Anlamı

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası Nedir Kurucuları Kimlerdir Neden Kapandı
Cumhuriyet döneminde kurulan ikinci siyasî parti (17 Kasım 1924-3 Mayıs 1925). Aynı zamanda ilk muhalefet partisidir. Parti başkanı Kazım Karabekir Paşa, önde gelen diğer kurucu milletvekilleri Rauf Orbay (İstanbul), Rüştü Paşa (Erzurum), Sabit Sağıroğlu (Erzincan), Muhtar Bey (Trabzon) ve Halis Turgut (Sivas) idi. Parti önce Urfa’da örgütlenmeye başladı. Bu arada Meclis’te etkili oldu ve İsmet Paşa kabinesi istifa etmek zorunda kaldı (21 Nisan 1924). Parti programındaki “Parti, dinî düşüncelere ve inançlara saygılıdır” sözü, din duygularının sömürüsü olarak nitelendi. Fethi Okyar kabinesinin yerine kurulan yeni İsmet Paşa kabinesi, Doğu’da baş gösteren Şeyh Sait İsyanı üzerine çıkarttığı “Takriri Sükun Kanunu”na dayanarak aldığı bir kararla partiyi kapattı.

Konu ile ilgili aramalar: Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası Nedir Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası ödev ara Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası kelime anlamı Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası sözlükte ara Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası ansiklopedi bilgi bankası ara Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası ne demek Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası neye denir

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver