Tenya Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri Hakkında Bilgi

Tenya Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri

Tenya anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tenya Nedir, Tenya Ne Anlama Gelir, Tenya Ne Demektir, Tenya Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tenya ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tenya Anlamı

Tenya Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri
Yassı solucanlar (Platyhelminthes) takımının Cestoda sınıfına ait üç bin kadar asalak omurgasız türünün ortak adı. Şerit adıyla da bilinir. Yetişkin tenyalar, omurgalı hayvanların bağırsaklarında asalak olarak yaşarlar. Tenyaların şeritlerden oluşmuş vücutları vardır. Tenyaların baş bölümünde, 2-4 emeç vardır, kimi türlerin baş bölümünde, bağırsağa tutunabilmek için kancalar bulunur. Bu bölümünden yeni parçalar, hem erkek hem de dişi eşey organları gelişir. Tenyaların kendilerine ait bir sindirim sistemleri yoktur. Bu yüzden içinde bulundukları bağırsaktan deri yoluyla sıvı besinleri alırlar. Olgunlaşmış son parçalar, içerdikleri yumurtaları bağırsağa boşaltırlar ve zincirden koparak dışkıya karışırlar ve birlikte dışarıya atılırlar.

Yumurtalar bir ara konak bulunca hemen çatlarlar ve kurtçuk dışarı çıkar. Kan yoluyla kurtçuk, kas ya da karaciğere yerleşir ve gelişmeye başlar. Bu doku içinde bir kist oluşturur. İçinde gelişmiş tenya barındıran hayvanın dokusu yendiğinde, tenya, yiyen hayvanın bağırsağında yeni yaşamına başlar.

Konu ile ilgili aramalar: Tenya Nedir Tenya ödev ara Tenya kelime anlamı Tenya sözlükte ara Tenya ansiklopedi bilgi bankası ara Tenya ne demek Tenya neye denir

Tenya ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver