Tentürdiyot Nedir Niçin Kullanılır Ne İşe Yarar Hakkında Bilgi

Tentürdiyot Nedir Niçin Kullanılır Ne İşe Yarar

Tentürdiyot nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Ciltte açılan açık yaralarda veya ameliyat öncesinde ameliyat bölgesinin sterilizasyonunda kullanılır. İlk yardım çantalarından kaldırılan tentürdiyort çok tahrişe dici bir madde olduğu için günümüzde pek fazla kullanımı tercih edilmemektedir. Tentürdiyotun yerine dokulara daha az zarar veren, daha az tahriş edici ve daha etkili Po­li­vi­nil­pi­ro­li­do­n iyot kullanılmaktadır. Tentürdiyot Büyük bir deri hasarı varsa kullanmadan sakınmalıdır. Katı iken deriyi parçalama etkisi sahip olan tentürdiyot özellikle ileri derece yanıklarda kullanılması da zararlıdır.

Tentürdiyot anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Tentürdiyot Nedir, Tentürdiyot Ne Anlama Gelir, Tentürdiyot Ne Demektir, Tentürdiyot Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tentürdiyot ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tentürdiyot Anlamı

Tentürdiyot Nedir Niçin Kullanılır Ne işe Yarar
İyodun ve sodyum iyodürün alkol ve su karışımı içindeki çözeltisi. Bir kesiğe, bir sıyrığa mikrop kapmasının önüne geçmek için kullanılır. Geniş bir bakteri ve mantar topluluğuna karşı etkilidir. Deriyi yakar ve sarımsı kahverengi bir iz bırakır.

Konu ile ilgili aramalar: Tentürdiyot Nedir Tentürdiyot ödev ara Tentürdiyot kelime anlamı Tentürdiyot sözlükte ara Tentürdiyot ansiklopedi bilgi bankası ara Tentürdiyot ne demek Tentürdiyot neye denir

Tentürdiyot ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Tentürdiyot Nedir?Tentürdiyot Nedir? hakkında detaylı ve geniş bilgi

İsim: resimgoster.aspx?DIL=1&BELGEANAH=2242&RESIMISIM=tenturdiyot.jpg Görüntüleme: 772 Büyüklük: 9,0 KB (Kilobyte)Tentürdiyot, bir kesiğe, bir sıyrığa mikrop kapmasının önüne geçmek için sürülen iyotlu tentür.

Tentürdiyot, deride mevcut bakterilerin %99.88’ni azaltır. Derinin dezenfeksiyonundan sonra yaklaşık 4 saat 40 dakika süre ile asepsisini sağlar. Gram-negatif bakteriler ile kontamine olmuş ellere uygulandığında, kısa sürede dezenfeksiyon sağlanır. Iyot %2, Sodyum iyodür %2,5 içerir. Çözücü olarak saf etil alkol kullanılır.

Kullanım yeri

Cilte ve yara dezenfeksiyonunda ve tedavisinde, ameliyat sahasının hazırlanmasında, jinekolojik muayene ve doğum sırasında, ürolojide, mesane yıkanmasında, genel cerrahidebiyopsi, punksiyon, enjeksiyon ve kan alma işlemlerinde, yara tedavisinde, mukoza dezenfeksiyonunda, ağızdaki aft tedavisinde, yanık tedavisinde, pyodermi, mikotik ve bakterilere ait enfeksiyonlarda, superenfekte dermatozlarda, göğüs ve kalp cerrahisinde mediastinid tedavisinde, ortopedide osteomyelit lokal enfeksiyonun tedavisinde ve fistüllerde, alçı yerinin hazırlanmasında ve cerrahi el dezenfeksiyonunda kullanılır. Tentürdiyot aşırı tahriş edici bir madde olduğu için günümüzde artık kullanılmamaktadır (örneğin ilk yardım çantalarından kaldırılmışlardır). Onun yerine etkili, daha az tahriş edici ve dokulara daha az zarar veren “Po*li*vi*nil*pi*ro*li*do*n iyot” isimli madde kullanılmaktadır. intraoperatif periton yıkanmasında,

Kullanılmaması gereken durumlar

Aşırı iyot hassasiyeti ve non-toksik guatrlı hastalarda kullanılmamalıdır. Hasarlı deri yüzeyine direkt olarak uygulanmamalıdır. Bu durumda yarada aşırı iyot absorbsiyonu olabilir.

Uyarılar

Göze değdirilmemelidir. Büyük bir deri hasarı varsa kullanmadan sakınmalıdır, yara yerinden fazlaca emilebilir. Yenidoğanlar, süt çocukları, gebeler ve troid hastalarında uzun süre kullanılmamalıdır.Katı iken deriyi parçalama etkisi vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

Cevap Ver