Teleks Nedir Hakkında Bilgi

Teleks Nedir

Teleks anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Teleks Nedir, Teleks Ne Anlama Gelir, Teleks Ne Demektir, Teleks Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Teleks ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Teleks Anlamı

Telefon ya da telgraf hatları üzerinden çalışan, bir metnin uzaktaki bir alıcıya yazılı olarak iletilmesini sağlayan haberleşme aracı. Teleksin alıcı ve verici sistemleri elektrikli daktilo makinelerine benzer. Haber göndermek isteyen taraf, karşı taraftaki aboneyi arayıp bulduktan sonra göndermek istediği haberi daktilo yazar gibi telekse yazdırır. Makinenin klavyesindeki her harf ayrı değerde elektrik akımı doğurur. Bu akımlar telefon ya da telgraf hatlarından iletilerek karşı taraftaki makinenin alıcı kısmında yeniden harflere dönüşür. Böylece bir haberi anında karşı tarafa iletmek ve telefonda olduğu gibi hemen cevabı almak mümkün olur. Hatları fazla meşgul etmemek için gönderilecek olan metin daha önceden delikli şeritler biçiminde yazılır; haber gönderileceği zaman şerit otomatik olarak makineden geçerek çok hızlı bir şekilde metni iletir. Telekste aynı anda bir kaç aboneye haber iletmek mümkündür. Teleksi en çok kullanan kuruluşlar, ticarî ve sınaî ilişkileri olan şirketler, gazeteler, ajanslar, bakanlıklar, fabrikalar, elçiliklerdir. Türkiye’de ilk teleks 1938′de Anadolu Ajansı tarafından kullanıldı. 1973′ten sonra yurtiçi teleks haberleşmesi tamamen otomatik hâle getirildi. Ancak son yıllarda teleksin yerini tüm yurtta yaygınlaşan fax almıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Teleks Nedir Teleks ödev ara Teleks kelime anlamı Teleks sözlükte ara Teleks ansiklopedi bilgi bankası ara Teleks ne demek Teleks neye denir

Teleks ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver