Tekke Nedir Hakkında Bilgi

Tekke Nedir

Tekke anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tekke Nedir, Tekke Ne Anlama Gelir, Tekke Ne Demektir, Tekke Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tekke ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tekke Anlamı

Bir tarikata bağlı olanların, dervişlerin toplandıkları, zikrettikleri; tarikatın gereklerini yerine getirdikleri yapı ve ekleri. Farsçada anlamı “dayanmak, dayanacak yer”dir. Anadolu’nun Türkleşme sürecinde 13. yüzyıldan başlayarak tarikatların kurumlaşması tekkeler biçiminde örgütlenmeyle gerçekleşti. Bu yapılar, toplumun dinî manevî gereksinimlerini karşılamakla kalmadı, toplumsal, kültürel bir dayanışma kuruluşu işlevini de gördüler. Tekkelerdeki müzikli, rakslı ayinler, sohbetlerde okunan ilâhiler, nefesler, gerek müzikte, gerekse edebiyatta temelde tasavvufla beslenen, çeşitli tarikatların ilkelerinin yön verdiği akımların oluşmasına yol açtı.

Konu ile ilgili aramalar: Tekke Nedir Tekke ödev ara Tekke kelime anlamı Tekke sözlükte ara Tekke ansiklopedi bilgi bankası ara Tekke ne demek Tekke neye denir

Tekke ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver