Teğet Nedir Hakkında Bilgi

Teğet Nedir

Teğet anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Teğet Nedir, Teğet Ne Anlama Gelir, Teğet Ne Demektir, Teğet Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Teğet ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Teğet Anlamı

Düzlemdeki bir eğrinin sabit bir noktası P0 (x0,y0) ve değişken bir noktası da P (x,y) iken x › x için P0P kirişinin limiti, Bu durumda P (x0,y0) noktasına teğetin “değme noktası” denir. Eğrinin durumuna göre, bir teğet, eğriye başka bir (ya da birden çok) noktada da teğet olabilir ya da eğriyi başka bir (ya da birden çok) noktada kesebilir. Çemberde bükülme noktası olmadığından, teğet, çemberi başka bir noktada kesmez. Teğet, doğru olabildiği gibi, eğri ya da düzlem, hatta eğri yüzey de olabilir. İki çemberin birbirine teğet oluşu, küreye bir düzlemin ya da yüzeyin teğet oluşu, buna örnektir. Analitik geometride, bir eğriye herhangi bir noktasında teğet olan doğrunun denklemi “teğet denklemi” adıyla anılır.

Konu ile ilgili aramalar: Teğet Nedir Teğet ödev ara Teğet kelime anlamı Teğet sözlükte ara Teğet ansiklopedi bilgi bankası ara Teğet ne demek Teğet neye denir

Teğet ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver