TDK, TTK, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi hakkında bilgi

Konu ile alakalı etiketler: atatürk ün kurmuş olduğu dil ve tarih coğrafya fakültesi, atatürk ün kurmuş olduğu dil ve tarih coğrafya fakültesi vikipedi, atatürk ün kurmuş olduğu dil ve tarih coğrafya fakültesi hakkında, dil ve tarih coğrafya fakültesi hakkında bilgi, dil ve tarih coğrafya fakültesi hakkında resim, atatürk ün kurmuş olduğu dil ve tarih coğrafya fakültesi hakkında araştırma, atatürk ün kurmuş olduğu dil tarih ve coğrafya hakkında bilgi, atatürk ün kurduğu dil ve tarih coğrafya fakültesi hakkında bilgi, atatürk ün kurmuş olduğu dil ve tarih coğrafya fakültesinin amacı, atatürk ün kurmuş olduğu dil ve tarih coğrafya fakültesi hakkında ansiklopedik bilgi, atatürk ün kurduğu türk tarih dil ve coğrafya kurumu, dil ve tarih coğrafya fakültesi nedir, atatürk ün kurmuş olduğu coğrafya fakültesi hakkında bilgiler, atatürk ün kurduğu dil ve tarih, atatürk ün kurmuş olduğu dil ve tarih coğrafya hakkında bilgiler, atatürk ün kurmuş olduğu dil tarih coğrafya fakültesi kuruluş amacı, atatürk ün dil tarih coğrafya fakültesi, atatürk ün kurduğu dil coğrafya fakültesi, atatürk ün kurmuş olduğu dil ve coğrafya fakültesi kuruluş amacı, ankara üniversitesi eğitim fakültesi, dil ve tarih coğrafya fakültesi, atatürk ün kurmuş olduğu dil tarih coğrafya fakültesi, atatürk ün kurduğu dil tarih coğrafya fakültesinin kuruluş amacı kısaca, atatürk ün kurmuş olduğu dil ve tarih coğrafya fakültesinin amacı nedir, ankara üniversitesi dil tarih coğrafya fakültesi, 

Atatürk’ün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar
This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1128×756.

Atatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi

Ankara Üniversitesi’nin fakülte olarak kurulan ilk yükseköğretim kurumu olan Dil ve Tarih-Coğrafya FakültesiAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler Büyük Önderimiz’in adını koyduğu ve özel bir misyon yüklediği bir bilim merkezidir.
Mustafa Kemal AtatürkAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler fakültenin kurulmasını önerirkenAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler çağdaş Türkiye’nin yapacağı atılımla hem ulusal bilincin gelişmesiAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgilerhem de özgür düşünceli bireylerin yetişebilmesi içinAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler Türk dilininAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler Türk tarihinin ve Türk kültürünün derinliğine araştırılmasının en başta gelen koşul olduğuna inanıyordu. Türkiye’de sosyal bilimler alanında seçkin bir yeri bulunan fakültenin kuruluş yasası TBMM’ce 14 Haziran 1935’te kabul edilmiş ve karar 22 Haziran 1935 tarih ve 2035 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.
1935-1940 yılları arasında Evkaf Apartmanı’nda faaliyetini sürdüren fakültenin bugünkü binasının planı ünlü Alman mimarı Bruno Taut tarafından çizilmiştir.
1936 yılında 195 öğrenci ile öğretime başlayan Dil ve Tarih-Coğrafya FakültesiAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler 13 Haziran 1946’ya kadar Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet göstermişAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler bu tarihten itibaren 4936 sayılı Üniversiteler Kanunu ile Ankara Üniversitesi’nin bünyesinde yer almıştır.
Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk ve Türkiye tarihinin incelenmesine kaynaklık edecek olan Sümerce ve Hititce’den Latince ve Yunanca’yaAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler antik doğu ve batı dilleri yanında modern diller ile coğrafyaAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler felsefeAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler psikolojiAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler sosyolojiAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler antropoloji gibi çeşitli sosyal bilimlerin farklı alanlarında eğitim veren bir bilim kurumudur. Fakültede hem temel kaynaklara inenAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler hem de çağdaş dünyaya ayak uydurmayı hedefleyen 18 bölüm ve 71 anabilim dalı mevcuttur. Bunlardan 17 bölüm ve 65 anabilim dalında eğitim öğretim yapılmaktadır.

Dil Ve Tarih-Coğrafya Fakültesi hakkında ansiklopedik bilgi

Ankara Üniversitesine bağlı fakültelerden biri. 14 Haziran 1935 tarihli bir kanunla kurulmasına karar verilmiş ve ilk defaAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler 9 Ocak 1936 da yapılan bir törenle açılmıştır. AdıAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler Büyük Atatürk tarafından verilmiş olan bu fakülteAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler ilkin Evkaf apartmanında öğretime başlamışAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler Kasım 1940 tarihinde yeni ve modern binasına taşınmıştır.Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi’ndeAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler TürkAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında BilgilerAlmanAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler ArapAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler FransızAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler İngilizAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler Rus dil ve edebiyatlarıAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler coğrafyaAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler felsefe Atatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler hindolojiAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler hungorolojiAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler klasik filolojiAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler tarih ve sümerolojiAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler sinoloji enstitüleri bulunmaktadır.

Ankara Üniversitesi’nin fakülte olarak kurulan ilk yükseköğretim kurumu olan Dil ve Tarih-Coğrafya FakültesiAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler Mustafa Kemal Atatürk’in adını koyduğu ve özel bir misyon yüklediği bir bilim merkezidir.

Mustafa Kemal AtatürkAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler Fakültenin kurulmasını önerirkenAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler çağdaş Türkiye’nin yapacağı atılımla hem ulusal bilincin gelişmesiAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgilerhem de özgür üşünceli bireylerin yetişebilmesi içinAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler Türk dilininAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler Türk tarihinin ve Türk kültürünün derinliğine araştırılmasının en başta gelen koşul olduğuna inanıyordu. Türkiye’de sosyal bilimler alanında seçkin bir yeri bulunan Fakültemizin kuruluş yasası TBMM’ce 14 Haziran 1935’te kabul edilmiş ve karar 22 Haziran 1935 tarih ve 2035 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

1935-1940 yılları arasında Evkaf Apartmanında faaliyetini sürdüren Fakültenin bugünkü binasının planı ünlü Alman mimarı Bruno Taut tarafından çizilmiştir.

1936 yılında 195 öğrenci ile öğretime başlayan Dil ve Tarih-Coğrafya FakültesiAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler 13 Haziran 1946’ya kadar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet göstermişAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler bu tarihten itibaren 4936 sayılı Üniversiteler Kanunu ile Ankara Üniversitesi’nin bünyesinde yer almıştır.

Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk ve Türkiye tarihinin incelenmesine kaynaklık edecek olan Sümerce ve Hititce’den Latince ve Yunanca’yaAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler antik doğu ve batı dilleri yanında modern diller ile coğrafyaAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler felsefeAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler psikolojiAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler sosyolojiAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler antropoloji gibi çeşitli sosyal bilimlerin farklı alanlarında eğitim veren bir bilim kurumudur. Fakültede hem temel kaynaklara inenAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler hem de çağdaş dünyaya ayak uydurmayı hedefleyen 18 bölüm ve 71 anabilim dalı mevcuttur. Bunlardan 17 bölüm ve 65 anabilim dalında eğitim öğretim yapılmaktadır.

Yönetim

Dekan: Prof. Dr. Necdet Adabağ
Dekan Yardımcıları: Prof. Dr. Rahmi ErAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler Prof. Dr. Nedim Kula
Fakülte Sekreteri: Nezihe İdiş
Yönetim Kurulu: Prof.Dr.Musa ÇADIRCIAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler Prof.Dr.Ramazan KAPLANAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler Prof.Dr.Ali ÖZÇAĞLARAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler
Doç.Dr.Zehra DÖKMENAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler Doç.Dr.Hayriye ERBAŞAtatürkün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hakkında Bilgiler Yrd.Doç.Dr.Tülin SAĞLAM Prof.Dr.Doğan BÜRKEV

Fakülteye Bağlı Bölümler

Fakültede 17 bölüm ve bölümlere bağlı bilim dalları bulunmaktadır.
Antropoloji
Arkeoloji
Batı Dilleri ve Edebiyatları
Bilgi ve Belge Yönetimi
Coğrafya
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları
Dilbilim
Doğu Dilleri ve Edebiyatları
Eskiçağ dilleri ve Kültürleri
Felsefe
Halkbilim
Psikoloji
Sanat Tarihi
Sosyoloji
Tarih
Tiyatro
Türk Dili ve Edebiyatı

Atatürk TDK, TTK, THK ve Dil Coğrafya Fakültesini Hangi Amaçla Kurmuştur?
Türk dil kurumu (tdk), Türkçe’yi incelemek, gelişmesi için çalışmak amacıyla Türk Dili Tetkik Cemiyeti adı ile 12 Temmuz 1932’de Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla kurulmuştur.

Türk Tarih Kurumu (TDK), Türk tarihinin ilk kaynaklardan araştırılması amacıyla Atatürk’ün direktifiyle 1931 yılında kurulan araştırma kurumudur.

Türk Hava Kurumu (THK), Türkiye’de havacılık sanayisini kurmak; askeri, sivil, sportif ve turistik havacılığın gelişmesini sağlamak için 16 Şubat 1925’te Atatürk’ün emri ile kurulmuş bir dernektir. Kurulduğunda Türk Tayyare Cemiyeti adını taşımaktaydı; 1935 yılında Türk Hava Kurumu (THK) adını aldı.

Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, çağdaş Türkiye’nin yapacağı atılımla hem ulusal bilincin gelişmesi, hem de özgür düşünceli bireylerin yetişebilmesi için, Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı üzerine 14 Haziran 1935 yılında kurulmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:

Cevap Ver