TCP/IP nasıl kullanılır TCP/IP ne demektir TCP/IP nedir

Etiketler: kısaca TCP/IP, TCP/IP

TCP/IP Nedir TCP/IP Nasıl Kullanılır Haberi| Teknoloji Haberleri

Sponsorlu Bağlantılar

TCP/IP Nedir TCP/IP Nasıl Kullanılır

TCP/IP daha çok network’te kullanılan bir terimdir. Network’un kelime anlamı ağ demektir. Networklerde bilgi iletimi ve paylaşımı bazı kurallar dahilinde yapılmaktadır. Bu kurallara kısaca internet protokolleri, ya da TCP/IP protokoller ailesi denir. TCP/IP İngilizce bazı kelimelerin baş harfleri bir araya getirilerek oluşturulmuştur. Transmission Control Protocol/Internet Protocol kelimelerinin baş harfleri bir araya getirilerek oluşturulmuştur. bilgisayarlar ile veri iletme/alma birimleri arasında organizasyonu sağlayan, böylece bir yerden diğerine veri iletişimini olanaklı kılan pek çok veri iletişim protokolüne verilen genel addır. Bir başka değişle, TCP/IP protokolleri bilgisayarlar arası veri iletişiminin kurallarını koyar. Güvenlilik bilgisayarlar arasıdan gerçekleştirilen data transferinde datanın sağlıklı bir şekilde hedefe gönderilip gönderilmediğini yöneten, gönderilemediği durumlarda tekrar gönderilmesini sağlayan fonksiyondur. İletişim halindeki bilgisayarlarda datayı gönderen bilgisayar alıcının kapasitesinden üzerinde datalar gönderebilirler. Böyle bir durumda datayı alan bilgisayar alamadığı paketleri yok edecektir ki önlemek için Nakil Katmanı Ara Bellekleme, tıkanıklıktan Kaçınma ve Pencereleme metodlarını kullanarak akış kontrolünü sağlar.

TCP/IP protokolleri nasıl kullanılır?

Bu protokollere örnek olarak, dosya alma ve gönderme protokolü (FTP, File Transfer Protocol), Elektronik posta iletişim protokolü (SMTP Simple Mail Transfer Protocol), TELNET protokolü (Internet üzerindeki başka bir bilgisayarda etkileşimli çalışma için geliştirilen *login* protokolü) verilebilir. Adını sıkça duyduğumuz WWW ortamında birbirine link objelerin iletilmesini sağlayan protokol ise Hyper Text Transfer Protocol (HTTP) olarak adlandırılmaktadır. TCP/IP protokolü aynı zamanda, diğer iletişim ağlarında da kullanilabilir. Özellikle pek çok farklı tipte bilgisayarı veya iş istasyonlarını birbirine bağlayan yerel ağlarda (LAN) kullanımı yaygındır.

Son Aramalar: kısaca TCP/IP, TCP/IP, TCP/IP nasıl kullanılır, TCP/IP ne demektir, TCP/IP nedir

tcp ip nasıl çalışır, tcp ip protokolü nasıl kullanılır, blackberry ıp nedır, blackberry tcp ıp nedir, tcp nasıl çalışır, tcp ip protokolünü nasıl kullanılır, tcp ip protokolünü kullanmak blackberry, tcp ip protokolünü kullanmak, tcp ip protokolü yok, bilgisayarlar ile veri iletme/alma birimleri arasında organizasyonu sağlayan böylece bir adını sıkça duyduğumuz internet ortamında birbirine veri transferi ve dataların iletimini sağlayan protokol ise hypertext transfer protocol (http) olarak adlandırılma

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver