Taylorizm Nedir Hakkında Bilgi

Taylorizm Nedir

Taylorizm anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Taylorizm Nedir, Taylorizm Ne Anlama Gelir, Taylorizm Ne Demektir, Taylorizm Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Taylorizm ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Taylorizm Anlamı

19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında, Amerikalı mühendis F. W. Taylor tarafından geliştirilen iş düzenleme yöntemi. Yöntemin temeli, makine başındaki işçinin davranışlarını, birim zamanda en fazla üretimi gerçekleştirecek biçimde düzenlemeye dayanır. Taylor bu amaçla yürüttüğü incelemelerinde ve geliştirdiği projelerde, üretim sürecini ve işçinin bu süreç içindeki davranışlarını en ince ayrıntılarına kadar belirledi. Bütün gereksiz davranışları ve zaman kaybına yol açan personeli ayıkladı. Üretimde kullanılan aletlerin standardizasyonunu yaptı. Üretim süreci içinde her işçiye belli bir görev yükleyerek, o işte uzmanlaşmasını ve böylece çalışma hızının da olağanüstü artmasını hedefledi. Taylorizmi eleştirenler, bu yöntemin üretimi artırmasına karşın işçiyi makinenin bir parçası, bir otomat hâline getirdiğini, insan olmaktan çıkardığını, kişiliğini ve yaratıcılığını yok ettiğini ve giderek bu sisteme göre çalışan işyerlerindeki işçilerin çeşitli ruhsal bunalımlarla karşı karşıya kalmasının kaçınılmaz olduğunu ileri sürdüler.

Konu ile ilgili aramalar: Taylorizm Nedir Taylorizm ödev ara Taylorizm kelime anlamı Taylorizm sözlükte ara Taylorizm ansiklopedi bilgi bankası ara Taylorizm ne demek Taylorizm neye denir

Taylorizm ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver