Taurin Faydaları, Taurin Maddesi, Taurin Maddesi Hakkında

taurin maddesi nedir, taurin ne demek, taurin ne işe yarar, taurin yararları

Taurin Nedir?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde enerji içeceklerin sıklıkla tüketilmesi nedeniyle hemen hemen tüm enerji içeceklerinin ihtiva ettiği taurin maddesi göze çarpmakta ve tüketiciler tarafından sorgulanmaktadır. Nedir, ne işe yarar, zararı var mıdır yoksa yararlı mıdır gibi çeşitli sorular akıllarda dolaşmaktadır. Bu soruların cevabını biz sizler için araştırdık ve taurin nedir, taurin faydaları, taurin zararları ve taurin hakkında bilmeniz gerekenleri şimdi sizlere açıklıyoruz.

Taurin Nedir, Faydaları Nelerdir?

 

İlk defa Avusturalyalı bilim adamları tarafından, öküz safrasında keşfedilmiş ve daha sonraları da hem başka hayvanlarda hem de insan vücudunda rastlanmış olan bir maddedir. İnsan vücudunda doğal olarak bulunan taurinin kafein ile bir benzerliği bulunmamaktadır. Göz sağlığı ve genel gelişim için yararlı olduğu kanıtlanan taurin vücudumuz tarafından amino asit olarak üretilmekte ve bilhassa erken doğan bebeklerin gelişimleri için gerektiğinde dışarıdan da verilmektedir.

Hipertansiyon hastaları, depresyon hastaları ve yüksek kolesterol hastaları için faydalı olduğu söylenen bu madde, ischemic kalp hastalığı olanlara ve kalp aritmisi hastalarına dışarıdan verildiğinde bu hastalıkların tedavisi için yüksek oranda başarı sağlamaktadır. Üstelik taurin serbest radikallerle savaşarak Tip 1 diyabet ve pankreas hastalarındaki tahribatı da önlemektedir. Bunların yanı sıra alkol bağımlısı olanların karaciğer tahribatını da azalttığı kanıtlanmıştır. Kandaki su ve tuz seviyesini kontrol eden, beynin nörolojik fonksiyonlarını korumasıyla da bilinen taurin faydaları bilim adamları tarafından test edilmiş, onaylanmıştır.

Taurin zararları nelerdir?

 

Taurin maddesinin aşırı kullanımın zararları bulunmaktadır. Günlük olarak 3000 mg’a kadar kullanımı önerilen taurinin fazlası sağlık açısından mütenevvi sorunlara yol açmaktadır. Özellikle enerji içeceklerinde sadece taurinle birlikte başka maddelerin yer almasından dolayı bu içeceklerin düzenli olarak ve sık sık tüketilmesi durumunda kalp atım hızı artmakta, sağlıksız kilo artışları husule gelmekte, uykusuzluk, agresiflik, huzursuzluk ve anksiyete sebep olduğundan sık kullanımı önerilmez. Hele ki taurin maddesi içeren enerji içeceklerinin alkol ile birlikte kullanılması daha vahim sonuçlar doğuracaktır.

Taurin enerji içeceklerin yanı sıra et, balık ve anne sütünde de bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver