Tatarlar Nedir Kimlerdir Tarihi Hakkında Bilgi

Tatarlar Nedir Kimlerdir Tarihi

Tatarlar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tatarlar Nedir, Tatarlar Ne Anlama Gelir, Tatarlar Ne Demektir, Tatarlar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tatarlar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tatarlar Anlamı

Volga Nehri ve kolu Kama’nın boylarında, Ural Dağları’nın doğusundaki bölgede yaşayan, Türkçe konuşan kavim. Tatarlar, Rusya’nın Avrupa kıtasında kalan bölümünde ve Sibirya’nın güneyinde de yaygın olarak yerleşmişlerdir. Eskiden, Tatar adı değişik halklar için kullanıldı. Asya bozkırlarında yaşayan Moğollara ve Türklere; Moğol İmparatorluğu egemenliğindeki halklara ve devletlere (Kırım Tatarları, Sibirya Tatarları, Kazan Tatarları ve Kazimov Tatarları) Tatar adı verildi. Volga boyunda yaşayan Tatarların kökeni, İ.S. 1. yüzyılda Güney Rusya bozkırlarında oturan göçebe Türk kavimleriydi. Rusya’da Moğol İmparatorluğu’nun kurulmasıyla birlikte başka etnik ögeler de Tatarlara katıldı. 9.-15. yüzyıllar boyunca Tatar ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayanıyordu. Tahta, seramik, deri ve maden zanaatkârlığı da gelişmişti. 18. ve 19. yüzyıllarda Tatarlar yeni kazanılan Orta Asya bölgelerinde ticaret, politika, eğitim ve idarî işlerle uğraşıyorlardı ve yayılan Rus İmparatorluğu içinde iyi bir yer edinmişlerdi. Karmaşık bir toplumsal örgütlenmeleri vardı. Askerî ve idarî üstünlük soylulardaydı. Hükümet başkanı, Tatar Devleti’nin hanıydı. Hanın ailesinin bir kısmı, 16. yüzyılda yapılan bir antlaşmayla Rus asillerinden sayıldı. Tatar toplumundaki bu tabakalaşma, Rus Devrimi’ne dek sürdü. 14. yüzyılda İslâmiyeti kabul eden Tatarlar bu dini Türkistan’da yaygınlaştırdılar. Tatarlar günümüzde, Rusya topraklarında yaşamaktadırlar.

Konu ile ilgili aramalar: Tatarlar Nedir Tatarlar ödev ara Tatarlar kelime anlamı Tatarlar sözlükte ara Tatarlar ansiklopedi bilgi bankası ara Tatarlar ne demek Tatarlar neye denir

Tatarlar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver