Tatar Nedir Hakkında Bilgi

Tatar Nedir

Tatar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tatar Nedir, Tatar Ne Anlama Gelir, Tatar Ne Demektir, Tatar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tatar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tatar Anlamı

Bir Türk dili konuşan, birden çok halka verilen ortak ad. Tatar sözcüğü, farklı zamanlarda farklı anlamlarda kullanılmıştır. Ruslar bu sözcüğü, yüzyıllar boyunca, Avrupa Rusyası’nda yaşayan Türk soylu Müslümanlar için kullandılar.

Batılı yazar ve araştırmacılar bu sözcüğü, Türkistan’da ve Karadeniz’in kuzeyinde yaşayan Türkler için kullanmışlardı. Osmanlıdaysa, on altıncı yüzyıldan başlayarak, kuzey Türkleri için kullanılmıştı. Tatar sözcüğü, on üçüncü yüzyılda Moğol sözcüğünün yerine kullanılmıştır. Moğollar, Çin, Türkistan, İran, Anadolu, Irak, Suriye, Sibirya, Rusya, Doğu Avrupa, Kırım ve Polonya’yı on üçüncü yüzyılda egemenlikleri altına aldılar. O dönem Hazar Denizi’nin ve Karadeniz’in kuzeyinde Göktürk, Hun, Peçenek, Kıpçak ve Bulgar Türklerinin soyunda gelenler yaşıyordu. Moğollar on üçüncü yüzyılda bütün bu bölgeleri ele geçirirken, ordularında Türkistan’dan gelen farklı Türk grupları da vardı. Moğol egemenliği altında Hazar Denizi ve Karadeniz’in kuzeyinde yaşamış olan bu Türk soylu gruplar, zamanla siyasî ad olarak Tatar sözcüğüyle anılır hâle geldiler. Günümüzde Karadeniz’in kuzeyinde ve Rusya’da yaşayan ve Tatarca denen kuzey Türkçesini konuşan Müslümanlar, bu Türk soylu grupların torunları olarak kabul edilir. Günümüzdeyse Tatar sözcüğü, soy gösteren bir terimden çok tarihsel bir kimlik bildirir.

Konu ile ilgili aramalar: Tatar Nedir Tatar ödev ara Tatar kelime anlamı Tatar sözlükte ara Tatar ansiklopedi bilgi bankası ara Tatar ne demek Tatar neye denir

Tatar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver