Taşnak Cemiyeti Nedir Neden Kurulmuştur Amacı Hakkında Bilgi

Taşnak Cemiyeti Nedir Neden Kurulmuştur Amacı

Taşnak Cemiyeti anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Taşnak Cemiyeti Nedir, Taşnak Cemiyeti Ne Anlama Gelir, Taşnak Cemiyeti Ne Demektir, Taşnak Cemiyeti Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Taşnak Cemiyeti ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Taşnak Cemiyeti Anlamı

Taşnak Cemiyeti Nedir Neden Kurulmuştur Amacı
Kafkasya kökenli Ermeni aydınları ve ihtilâlcilerince İsviçre’de kurulan (1889) ve bağımsız Ermenistan kurmayı amaçlayan siyasî örgüt. Asıl adı “Taşnaktsutyun”dur (birlik, federasyon). Taşnak Komitesi, Taşnak Partisi adlarıyla da bilinir. Politikası, esas olarak bireysel ve toplu eylemlerle büyük devletlerin ve özellikle Rusya’nın dikkatini Ermeni sorununa çekerek Osmanlı İmparatorluğu’nun doğu vilâyetlerinde yaşayan Ermenileri de kapsayan bir bağımsız devlet kurmaktı. Bu amaçla yörede çeşitli baskın ve isyanlar düzenlediler. Eylemleri, büyük devletlerin de baskısıyla Osmanlı Devleti’nin Ermenilerle ilgili belirli düzenlemeleri kabul etmesine yol açtı. I. Dünya Savaşı sonrasında hemen hemen bugünkü Ermenistan topraklarında kısa süreli bağımsız bir Ermenistan Devleti de kuran Taşnaklar, buranın Sovyetleştirilmesiyle hayallerini gerçekleştiremediler ve çeşitli Batı ülkelerinde Türkiye aleyhtarı hareketleri destekleyen bir cemiyet olarak varlıklarını sürdürdüler.

Konu ile ilgili aramalar: Taşnak Cemiyeti Nedir Taşnak Cemiyeti ödev ara Taşnak Cemiyeti kelime anlamı Taşnak Cemiyeti sözlükte ara Taşnak Cemiyeti ansiklopedi bilgi bankası ara Taşnak Cemiyeti ne demek Taşnak Cemiyeti neye denir

Taşnak Cemiyeti ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver