Tan Olayı Nedir Hakkında Bilgi

Tan Olayı Nedir

Tan Olayı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tan Olayı Nedir, Tan Olayı Ne Anlama Gelir, Tan Olayı Ne Demektir, Tan Olayı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tan Olayı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tan Olayı Anlamı

4 Aralık 1945′te meydana gelen olay. Bu olay, II. Dünya Savaşı ve çok partili sisteme geçiş döneminde, çeşitli düşünce akımlarını benimseyen yayın organları arasındaki tartışmaya son vermiştir. Bu dönemde Tan gazetesi yazarları Zekeriya ve Sabiha Sertel, CHP hükümetini toplumsal açıdan sürekli eleştiren sağ basınla sık sık polemiklere girmekteydiler. Bir kısım CHP’li ve sağ basın ise öğrencileri; aşırı uçta gördükleri Serteller’e ve Tan gazetesine karşı kışkırtmaktaydılar. Nitekim, 3 Aralık 1945 tarihli Tanin gazetesinde Hüseyin Cahit Yalçın, “Kalkın Ey Ehli Vatan!” başlıklı bir makale yazarak, Tan’a karşı bir “vatan cephesi” oluşturulmasını ileri sürdü. Ertesi gün 20.000′e yakın üniversite öğrencisi, aşırı uçta gördükleri, Tan, Yeni Dünya ve La Turquie gazetelerini, Görüşler dergisini, sol kitaplar satan ABC ve Berrak kitabevlerini bastılar. Göstericiler, sıkıyönetimin uygulandığı kentte, polisin gözetiminde Tan gazetesinin baskı araçlarını kırıp bobinlerini yırttılar. Zamanın en güçlü rotatiflerinden birine sahip olan Tan gazetesi, bu olay nedeniyle işleyemez duruma geldi ve olayın çıkmasına sebep oldukları gerekçesiyle Sabiha ve Zekeriya Sertel tutuklandılar.

Konu ile ilgili aramalar: Tan Olayı Nedir Tan Olayı ödev ara Tan Olayı kelime anlamı Tan Olayı sözlükte ara Tan Olayı ansiklopedi bilgi bankası ara Tan Olayı ne demek Tan Olayı neye denir

Tan Olayı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver