Tambur Nedir Hakkında Bilgi

Tambur Nedir

Tambur anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tambur Nedir, Tambur Ne Anlama Gelir, Tambur Ne Demektir, Tambur Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tambur ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tambur Anlamı

Klâsik Türk müziğinin başlıca çalgılarından biri olan, yay ya da mızrapla çalınan, uzun saplı, telli, tahta çalgı. Tanbur olarak da bilinir. Sözcüğün kökeni Arapça “tunbur”a dayanır. Tunburun ise Sümer dilinde yarım küre biçimindeki gövdesi ve uzun sapı olan “pantur”dan geldiği kabul edilir. Asya’daki Türk cumhuriyetlerinde kullanılan buna benzer çalgılar tambura, dombra gibi adlar taşır.

Ahşap dilimlerin yan yana yapıştırılmasıyla oluşturulan yarım küre biçimindeki tambur gövdesine yaklaşık 104 cm olan ahşap bir sap eklidir. Bu oldukça uzun olan saptaki perde sayısı 40-50 arasında değişir. Tamburun yedi teli vardır.

Konu ile ilgili aramalar: Tambur Nedir Tambur ödev ara Tambur kelime anlamı Tambur sözlükte ara Tambur ansiklopedi bilgi bankası ara Tambur ne demek Tambur neye denir

Tambur ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver