Tales Bağıntıları Nedir Hakkında Bilgi

Tales Bağıntıları Nedir

Tales Bağıntıları anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tales Bağıntıları Nedir, Tales Bağıntıları Ne Anlama Gelir, Tales Bağıntıları Ne Demektir, Tales Bağıntıları Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tales Bağıntıları ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tales Bağıntıları Anlamı

Bir açının kenarları paralel doğrularla kesildiğinde kenarlar üzerinde ayrılan karşılıklı parçalar orantılı olur” (birinci Tales bağıntısı) ve “bir açının iki kenarı arasında kalan paralel parçaların oranı, bir kenar üzerinde açı köşesinin, paralellerin kesim noktasına kadar olan uzaklıkları oranı gibidir” (ikinci Tales bağıntısı) biçiminde ifade edilen bağıntılar. Tales bağıntıları, çeşitli düzlem geometri problemlerinin çözümünde yararlı bir araçtır.

Örneğin bir AB doğru parçasının çizimle eşit parçalara, sözgelimi 5 eşit parçaya bölünmesi için izlenen yol (A noktasından, AB ile doğrusal olmayan bir Ax doğrusu çizilir ve bunun üzerinde A’dan başlayarak cetvelle, örneğin 1′er santimetrelik arayla beş nokta işaretlenip en sonuncusu B noktasına bir doğruyla birleştirilir, öteki noktalardan da bu son çizilen doğruya paraleller çizilerek AB doğrusu beş eşit parçaya bölünür). Tales bağıntılarının bir uygulamasıdır.

Konu ile ilgili aramalar: Tales Bağıntıları Nedir Tales Bağıntıları ödev ara Tales Bağıntıları kelime anlamı Tales Bağıntıları sözlükte ara Tales Bağıntıları ansiklopedi bilgi bankası ara Tales Bağıntıları ne demek Tales Bağıntıları neye denir

Tales Bağıntıları ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver