talcit antiasit nedir- talsit mide hapı faydaları ve kullanımı Hakkında Bilgi

Aşağıda talcit antiasit nedir- talsit mide hapı faydaları ve kullanımı ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

talcit antiasit nedir- talsit mide hapı faydaları ve kullanımı

Talcid Çiğneme Tableti

İlaç Etken Maddesi: Hidrotalsit
İlaç Marka İsmi: Talcid Çiğneme Tableti

Talsit mide hapı Nedir?

Talsit mide hapı bir antiasittir (asit giderici), mide asiditesini azaltıp pH derecesini yükseltir.

Talsit mide hapı aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

reflü özofajit*; ( *özofajit: yemek borusu iltihaplanması)
mide fıtığı;
gastrit;
mide ve onikiparmak bağırsağı ülseri;
şişkinlik, hazımsızlık;
mide yanması ve mide ekşimesi;
gebelik ve sinirsel hazımsızlık ile aşırı yemeğin, kahve, alkol, nikotin ve bazı ilaçların sebep olduğu aşırı asit ile karakterize rahatsızlıklar.
Talsit mide hapı burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Bu ilaç ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Talsit mide hapı Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Talsit mide hapı alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Talsit mide hapı; alüminyum ve magnezyum içermektedir dolayısıyla eğer yeni bir reçeteli ya da reçetesiz satılan ilaç kullanımına başlayacaksanız bileşenlerinde alüminyum veya magnezyum olup olmadığına dikkat ediniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Talsit mide hapı Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Talsit mide hapı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

böbrek yetmezliği;
son zamanlarda yaşanan mide kanaması;
tuz oranı çok düşük bir diyet yapma.
Eğer herhangi bir ilaca, besine veya diğer herhangi bir maddeye alerjiniz varsa doktorunuza bildiriniz. Bazı rahatsızlıklar Talsit mide hapı ile etkileşebilir, belirli bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza bilgi veriniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Talsit mide hapı Kullanabilir miyim?

Talsit mide hapıgebelik ve emzirme döneminde kullanabilirsiniz.

Araç ve Makine Kullanırken Talsit mide hapı Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Talsit mide hapı Nasıl Kullanmalıyım?

Talsit mide hapı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe; Talsit mide hapı yemeklerlerden sonra, yatmadan önce veya mide şikayetleri ortaya çıkınca alabilirsiniz.

Çiğneme tableti olarak hazırlanan Talsit mide hapı yutmadan önce tamamen çiğneyiniz.

Süspansiyon formda hazırlanan Talsit mide hapı ise doğru dozda aldığınızdan emin olmak için, ilacınızı alırken özel bir doz ölçüm kaşığı ya da ölçüm kabı kullanınız. Yemek kaşığı ya da diğer başka bir araç – gereç kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz. Her kullanımdan önce şişeyi iyice çalkalayınız.

Diğer ilaçlarınızı Talsit mide hapı çiğnedikten 1 ila 2 saat önce veya sonra alınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Talsit mide hapı Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

İlacınızı size reçete edilen dozdan daha fazla dozda kullanmaktan kaçınınız.

Diğer ilaçlarınızı Talsit mide hapı kullanımından 1 ila 2 saat önce veya sonra alınız.

Tedaviye başladıktan sonraki 2 hafta içerisinde belirtilerinizde iyileşme olmuyorsa veya daha kötüye gidiyorsa doktorunuza başvurunuz.

talsit mide hapı; alüminyum ve magnezyum içermektedir dolayısıyla eğer yeni bir reçeteli ya da reçetesiz satılan ilaç kullanımına başlayacaksanız bileşenlerinde alüminyum veya magnezyum olup olmadığına dikkat ediniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

talsit’in Yan Etkileri:

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir. Bunlar:

hafif bulantı;
dışkıda yumuşama;
büyük tuvalete daha sık çıkma ihtiyacı.
Burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Talsit mide hapı ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Talsit mide hapı kullanmadan önce, eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, doktorunuza bildiriniz:

tetrasiklinler [doksisiklin (Doksin, Monodoks, Tetradoks); tetrasiklin (Tetra, Tetralet, Tetramin) ];
kinolonlar [moksifloksasin hidroklorür (Avelox, Moxday, Moxitec, Pitoxil); siprofloksasin hidroklorür (Ciflosin, Cifluron, Cipro, Ciprasid, Ciproktan, Cipronatin, Ciproxin, Ciproxin XR, Loxasid, Proxacin, Quinox, Roflazin, Roxin, Sanfloks, Sanset, Sifloks, Siprosan, Ürociproxin); levofloksasin (Cravit, Floxilevo, Lebel, Levonat, Levonidin, Levoteva, Nevotek, Potant, Ravivo, Tavanic, Voleflok); enoksasin (Enoksetin); gemifloksasin mezilat (Factive); ofloksasin (Menefloks, Ofkozin, Tarivid); norfloksasin (Noroxin); pefloksasin mezilat (Peflacine) vb.].
digoksin (Digoxin-Sandoz);
demir preparatları [demir sülfat (Oroferon, Tardyferon, Gynoferon); demir fumarat (Vi-Fer); demir III amonyum sitrat (Ferro Aroma, Nüklofer Tonik, Samson); demir glukonat (Lösferron, Ferro-Vital); demir glisin sülfat (Ferro-Sanol, Ferro-Sanol B); demir-folik asit (Duofer, Ferrum Fort Hausmann, Gyno-Tardyferon); demir sorbitol (Jectofer) vb.].
Bu liste Talsit mide hapı ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Talsit mide hapı ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

talsit’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

talsit’i oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Kullanım direktiflerinde anlamadığınız bir konu olursa doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver