Talas Savaşı Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı Hakkında Bilgi

Talas Savaşı Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı

Talas Savaşı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Talas Savaşı Nedir, Talas Savaşı Ne Anlama Gelir, Talas Savaşı Ne Demektir, Talas Savaşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Talas Savaşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Talas Savaşı Anlamı

Talas Savaşı Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı
Müslüman Araplar ile Çinliler arasında yapılan savaş (751). Emevî-Abbasî mücadelesi Asya’da bir süre Arap gücünü sarsmıştı. Bu durumdan yararlanmak isteyen Çin, General Kao Siyençe komutasında bir orduyu Talas Irmağı boylarına gönderdi. Bu ordu 751 yılında Ziyad bin Salih komutasındaki Müslüman ordusuyla karşılaştı. Yapılan savaşı Müslüman ordusu kazandı. Bunun üzerine Çin, Türkistan’ı terk etmek zorunda kaldı. Bu savaştan sonra Türkler arasında İslâm dini hızla yayılmaya başladı.

Konu ile ilgili aramalar: Talas Savaşı Nedir Talas Savaşı ödev ara Talas Savaşı kelime anlamı Talas Savaşı sözlükte ara Talas Savaşı ansiklopedi bilgi bankası ara Talas Savaşı ne demek Talas Savaşı neye denir

Talas Savaşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver