Takvim-i Vekayi Nedir, Ne Zaman Çıkmıştır Hakkında Bilgi

Takvim-i Vekayi Nedir, Ne Zaman Çıkmıştır

Takvim-i Vekayi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Takvim-i Vekayi Nedir, Takvim-i Vekayi Ne Anlama Gelir, Takvim-i Vekayi Ne Demektir, Takvim-i Vekayi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Takvim-i Vekayi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Takvim-i Vekayi Anlamı

Takvim-i Vekayi Nedir, Ne Zaman Çıkmıştır
Osmanlı Devleti’nde yayımlanan ilk resmî gazete. II. Mahmut’un buyruğuyla 1 Kasım 1831′de haftalık olarak yayımlanmaya başlandı. Ön hazırlıkları İzmir’de Fransızca olarak yayımlanan “Le Courrier de Smyrne” (İzmir Postası) sahibi Alexandre Black tarafından yürütülen gazete, tarihçi Esat Efendi tarafından yönetiliyordu. Yayım düzenli olamadı ve yılda ortalama 25-30 dolayında kaldı. Gazete dilinin elden geldiğince halkın anlayacağı dilde olmasına çalışıldı. Ayrıca Fransızca (1831), Ermenice (1832), Rumca (1835) ve Arapça (1840) olarak da yayımlanmasına geçildi. 1878′de II. Abdülhamit tarafından kapatılan gazetenin 1891′de yayımına yeniden izin verildi. 1892′de bir kez daha kapatıldı ve II. Meşrutiyet’in ilânından sonra 1 Eylül 1908′de açıldı. 17 Kasım 1922′de de, İstanbul Hükümeti’nin ortadan kaldırılmasıyla Takvimi Vekayi’nin yayımı sona erdi. Ankara Hükümeti’nin 7 Ekim 1920′de yayımlamaya başladığı resmî organ Ceridei Resmiyye, 17 Aralık 1927′de “Resmî Gazete” adını aldı.

Konu ile ilgili aramalar: Takvim-i Vekayi Nedir Takvim-i Vekayi ödev ara Takvim-i Vekayi kelime anlamı Takvim-i Vekayi sözlükte ara Takvim-i Vekayi ansiklopedi bilgi bankası ara Takvim-i Vekayi ne demek Takvim-i Vekayi neye denir

Takvim-i Vekayi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver