Takriri Sükun Kanunu Nedir, Ne Zaman Çıkarıldı, Sonuçları Hakkında Bilgi

Takriri Sükun Kanunu Nedir, Ne Zaman Çıkarıldı, Sonuçları

Takriri Sükun Kanunu anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Takriri Sükun Kanunu Nedir, Takriri Sükun Kanunu Ne Anlama Gelir, Takriri Sükun Kanunu Ne Demektir, Takriri Sükun Kanunu Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Takriri Sükun Kanunu ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Takriri Sükun Kanunu Anlamı

Şeyh Sait Ayaklanması üzerine 4 Mart 1925 günü çıkarılan, 4 Mart 1929′a dek yürürlükte kalan yasa. Tek maddeden oluşuyordu. Bu madde “gericilik, ayaklanma, ülkenin toplumsal düzenini, dirlik ve dinginliğini ve güvenliğini bozmaya yönelik her türlü örgüt tahrikleri, teşvik, teşebbüs ve yayınları hükümet, cumhurbaşkanının onayı ile kendi başına ve yönetim olarak yasaklamaya yetkilidir. Söz konusu eylemlere katılanları İstiklâl Mahkemeleri’ne verebilir” hükmünü getiriyordu. Bu yasanın uygulanmasının ilk adımı olarak 20′ye yakın gazete ve dergi ile Terakkiperver Fırka kapatıldı. Zekeriya Sertel ve Cevat Şakir gibi yazarlar üçer yıl kalebentlik cezasına çarptırıldı. 1925 yılında Ankara İstiklâl Mahkemesi tarafından yürütülen “Büyük Komünist Davası” sonunda da birçok kişi 7-15 yıl hapisle cezalandırıldı.

Konu ile ilgili aramalar: Takriri Sükun Kanunu Nedir Takriri Sükun Kanunu ödev ara Takriri Sükun Kanunu kelime anlamı Takriri Sükun Kanunu sözlükte ara Takriri Sükun Kanunu ansiklopedi bilgi bankası ara Takriri Sükun Kanunu ne demek Takriri Sükun Kanunu neye denir

Takriri Sükun Kanunu ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver