Tahtacılar Nedir Hakkında Bilgi

Tahtacılar Nedir

Tahtacılar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tahtacılar Nedir, Tahtacılar Ne Anlama Gelir, Tahtacılar Ne Demektir, Tahtacılar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tahtacılar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tahtacılar Anlamı

Ağaç işleriyle uğraşan Alevî-Türkmen topluluğu. Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde yaşarlar. Tahtacı deyimi, 16. yüzyıldan sonra Osmanlı tapu defterlerinde ve arşivlerinde “Cemaati Tahtaciyan” biçiminde kullanılmaktadır. Topluluğun, eski kaynaklarda sözü edilen Ağaçeriler ile aynı kökenden geldikleri sanılmaktadır. Önce Malatya ve Maraş yörelerine yerleşmişler, daha sonra da Kayseri, Sivas ve Çukurova bölgelerine yayılmışlardır. Şiî mezhebine bağlı olup Safevî hükümdarlara, özellikle de Şah İsmail’e yakınlık göstermişlerdir. Günümüzde yavaş yavaş göçebe yaşamı bırakmaktadırlar. Türkiye’de sayıları 400.000 dolayındadır.

Konu ile ilgili aramalar: Tahtacılar Nedir Tahtacılar ödev ara Tahtacılar kelime anlamı Tahtacılar sözlükte ara Tahtacılar ansiklopedi bilgi bankası ara Tahtacılar ne demek Tahtacılar neye denir

Tahtacılar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver