SÜTÇÜ İMAM (1871-1922) ders notları kısa konu anlatımı özet

Etiketler: SÜTÇÜ İMAM (1871-1922) özet konu anlatımı videolu madde madde çok kısa, SÜTÇÜ İMAM (1871-1922) hakkında kısaca bilgi maddeler halinde

Tarihi Notlar

Kahramanmaraş Milli Mücadelesinin sembolü haline gelmiş olmakla meşhur bir Millî Mücadele mücahidi dir. Adına anıt dikilmiş olan İmam Kahramanmaraş’ta 1871 yılında doğmuştur. Nüfus kaydında babasının adı Kireççi Oğlu Ömer ‘dir. Anasının adı Emine ‘dir.
Tiyekli Oğlu Hocadan ders almıştır. Tahsilini devam ettiremeyerek Uzun Oluk mescidinin müezzinliğini ve imam hatipliğini yapmıştır.Asıl adı imam olan bu zat, imamlık yaptığı mescid civarında bir sütçü dükkanında süt ve simit satmakta iken şöhretini doğuran olay meydana gelmiştir.
Sakin ve yumuşak tabiatlı olmakla beraber, İmamda bütün Kahramanmaraşlılar gibi Kahramanmaraş’ın yabancılar tarafından işgal edilmesine tahammül edemiyordu. 23 Şubat 1335 (1919) dan beri ingiliz İşgali sırasında Kahramanmaraşlı Ermenilerin Türkler aleyhine giriştikleri hayasızca ve çeşitli tezvir ve iftiralar sinirleri iyice germişti. 30 Ekim 1919 da işkalin Fıransız kuvvetlerine devri Ermenileri iyiden iyiye şımarttı. Tezahürat ve taşkınlık yapmaları Kahramanmaraşlıları can evinden vurmuştu. Ertesi gün işgal kuvvetlerine başka şehirlerden katılmış olan Ermenilerle şehirde dolaşan Fıransız askerlerinin Uzun Oluk Hamamından çıkan bir Türk Kadınının peçesini açmak istemeleri bardağı taşıran son damla oldu. Sessizce dükkanında oturan İmam gizlediği tabancasını çekerek tek başına Fıransız askerlerinin üzerine yürüdü. Bu sırada kadının çığlığı üzerine civar kahvelerden vak’a mahaline yetişen Türklere işgalci askerler ateş etmiş ve Çakmakçı Sait vurulmuştu. Sütçü imam çektiği tabancasını kılıfına sokmadı.Tek başına ortalığa dalarak tabancasını müstevli askerler üzerine boşalttı. Bir tanesini vurdu. Halkın yardımıyla oradan uzaklaştı ve dağa çıktı, işgal kuvvetleri takip ettiler ise de, İmamı ele geçiremediler.
Böylece Türk namus ve haysiyetine uzanan düşman elini kıran Sütçü İmam Kahramanmaraş Kurtuluş Muharebesi başlayınca Bertiz çetelerine, daha sonrada cancık mağarasında ki mücahitlere katılarak düşmanla savaştı.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver