Süt Kansere Mi Neden Oluyor, Sütler Kanser Mi Yapıyor, Sütte Kanser Tehlikesi

sütte kanser var, sütte kanser varmıdır, sütte kansorejen maddeler mi var,

Kullandığımız sütler kanser mi yapıyor?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Son zamanların en çok konuşulan konusu, süt içerisinde kanserojen maddelerin yer alıp almaması oldu. Halk, kullandığı sütün içinde kanser tehlikesi olma korkusu yaşadı. Siroza yol açtığı ve kanser oluşumunu tetiklediği antibiyotik kların süt içinde bulunduğu Tarım Bakanı tarafından söylenmiş ve büyük endişe yaratmıştı.

 

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, her gün içtiğimiz sütlerde sarılık, siroz, karaciğer kanseri riskini arttıran kların olduğunu yapmış olduğu kontrol ve denetimlerde rastlayarak yasal işlem yapıldığını dile getirdi. Eker, “Bakanlığımızca yürütülen kontrol ve denetimlerde sütlerde antibiyotik ksına ve aflatoksin M1′ı rastlanmakta olup bunlarla ilgili gerekli yasal işlem yapılmaktadır” dedi.

Bakanın bu sözleri halkda ciddi derecede endişe yarattı. Olayın giderek büyümesi, faklı anlaşılması ve bir gazetecinin Bakan’a ait olmayan bu sözlerini yayınlaması üzerine Bakan, sütte kanser riski hakkında yeni bir açıklama yaptı.

”Bu çok insafsızca bir şey, çok üzüldüm bir gazetede gördüm. Antibiyotik ksı; hayvanlar hastalandığında onlar tedavi ediliyor; bazen çok çok nadir durumlarda bunların içinde hala antibiyotik ksı bulunan sütler toplanabiliyor, işlenebiliyor, sanayi sütü haline gelebiliyor. Ancak bu binde bir bile değil, yani bin tane örneğin içerisinde 1 tane bile değil. Ama bu dünyanın hiçbir yerinde yüzde yüzde mutlaka sıfır değerine zaten sahip değil. Biz tabi bize sorulduğunda zaman zaman (rastlanabiliyor) dedik. Ama bunu piyasadaki sütler kanserojen veya aflatoksin var diye verilmesi gerçekte Türkiye adına, çiftçisi, üreticisi, tüketicisi, gıda sanayi adına insafsızlık doğru değil”

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver