SÜT ALERJİSİ

Süt alerjisi kişide hafif etkiler yapabileceği gibi aşırı tepkide göstermesine sebep olabilir. Süt alerjisinde çoğunlukla mide ve bağırsak sorunlarından şikayet edilir. Çok yaygın olmamakla birlikte boğazda kaşıntı, nefes darlığı yaşayan insanlar da vardır.
Süt alerjileri, genel olarak laktoz ve protein duyarlılığı olarak iki ana başlıkta incelenebilir.
süt şekeri olarak tanımlanan laktoz, sütün tek karbonhidratı olup, anne sütündeki oranı yüzde 7 ve inek sütündeki oranı ise yüzde 4.8 kadardır.

Laktoz diğer şekerlerden farklı değerlendirilmekte ve çocuk beslenmesindeki önemi tartışılmaz kabul edilmektedir.
süt ve ürünleri ile alınan laktoz, organizmada glikoz ve galaktoza yıkılır. ancak, bazı kişilerin metabolizmaları bu görevi yerine getiremez. laktaz enzimi eksikliği sonucunda oluşan duyarlılık, laktozun bağırsak bakterileri tarafından fermente edilememesi ve ince bağırsak mukozasındaki laktaz enzimi aktivitesinin azalması veya tamamen ortadan kalkması ile kramp ve diyarenin ortaya çıkması şeklinde tanımlanmaktadır.
Hidrolize olmayan laktozun konsantrasyonu artmakta ve sonuçta bağırsakta yüksek osmatik basınç oluşmaktadır. bu basınç, bağırsak boşluklarına su akımına yol açmakta; kişide şişkinlik, bağırsakta gaz toplanması, kramp ve diyare görülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver