Süryaniler Nedir Kimlerdir Hakkında Bilgi

Süryaniler Nedir Kimlerdir

Süryaniler anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Süryaniler Nedir, Süryaniler Ne Anlama Gelir, Süryaniler Ne Demektir, Süryaniler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Süryaniler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Süryaniler Anlamı

Güney Anadolu ve Suriye’de yaşayan bir Hristiyan topluluğu. Süryaniler, Arami soyundan gelirler. Hristiyanlığı kabul ederek putperest kalan Aramilerden ayrılan bu topluluk Süryani (Suriyeli) adını almıştır. Hristiyanlığı ilk kabul ettiklerinden Süryanii Kadim adıyla da bilinirler. İlk dinî merkezleri Antakya’dır. 451 Kalkedon konsilindeki dinî anlaşmazlık sonucunda Bizans’ın baskısı altında merkezlerini sürekli değiştirmişler (Halep, Harran, Rakka, Urfa, Kınnesrin, Malatya, Diyarbakır), Patrik VI. Diyonnosiyos Yahya, Mardin’in doğusunda bir tepede bulunan ve bugün de Süryanilerce önemli sayılan Deyrüzzafaran Manastırı’na yerleşmiş, 1932′ye dek burası Süryanii Kadim Patrikliği’nin merkezi olmuştur. Bu tarihte Humus metropoliti Musullu İ. İgnatiyos Afren’in patrikliğe seçilmesiyle merkez Şam’a taşınmıştır. 1782′de Halepli Mihayel Carve’nin önderliğinde bir kısım Süryaniler Katolik mezhebine geçmişlerdir. Mardin’deki Meryemana Kilisesi, Türkiye’deki Katolik Süryanilerin merkezidir. 1852-1860 yılları arasında da Süryanilerin bir bölümü Protestanlığı kabul etmiştir.

Konu ile ilgili aramalar: Süryaniler Nedir Süryaniler ödev ara Süryaniler kelime anlamı Süryaniler sözlükte ara Süryaniler ansiklopedi bilgi bankası ara Süryaniler ne demek Süryaniler neye denir

Süryaniler ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver