Sürgülü Cetvel Nedir Hakkında Bilgi

Sürgülü Cetvel Nedir

Sürgülü Cetvel anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Sürgülü Cetvel Nedir, Sürgülü Cetvel Ne Anlama Gelir, Sürgülü Cetvel Ne Demektir, Sürgülü Cetvel Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sürgülü Cetvel ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sürgülü Cetvel Anlamı

Logaritma ilkesiyle çalışan, kalem ve zihinsel hesaptan daha hızlı, ancak yaklaşık hesap yapmaya yarayan alet; hesap cetveli. Ortasında kayıcı bir ıskalası olduğu için bu adla anılır. Iskalaları, “1″ rakamından herhangi bir rakama olan uzaklık, bu noktadaki rakamın logaritmasıyla orantılı olacak biçimde düzenlenmiştir. İki sayının çarpımlarının logaritması için log(a.b)= log a/log b eşitliği geçerli olduğundan a.b çarpımı, birinci ıskalanın “1″ rakamını ikinci ıskalanın “a”sına getirip birinci ıskalanın “b” sine karşılık düşen rakam ikinci ıskaladan okunarak yapılır. Bölme işlemi de bunun tersi biçimde yapılır. Sürgülü cetvelde kare, küp alma ya da trigonometrik hesaplar yapma gibi işlemler için de ayrı ıskalalar bulunur. En çok mühendislerce kullanılan sürgülü cetvel, kalkülatörlerin (elektronik hesap makineleri) yaygınlaşmasıyla eski önemini yitirmiştir.

Konu ile ilgili aramalar: Sürgülü Cetvel Nedir Sürgülü Cetvel ödev ara Sürgülü Cetvel kelime anlamı Sürgülü Cetvel sözlükte ara Sürgülü Cetvel ansiklopedi bilgi bankası ara Sürgülü Cetvel ne demek Sürgülü Cetvel neye denir

Sürgülü Cetvel ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver