Sürat Topçuları Nedir Sürat Topçuları Ocağı Ne Zaman Kuruldu Kim Kurdu? Hakkında Bilgi

Sürat Topçuları Nedir Sürat Topçuları Ocağı Ne Zaman Kuruldu Kim Kurdu?

Sürat Topçuları anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Sürat Topçuları Nedir, Sürat Topçuları Ne Anlama Gelir, Sürat Topçuları Ne Demektir, Sürat Topçuları Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sürat Topçuları ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sürat Topçuları Anlamı

Sürat Topçuları Nedir Sürat Topçuları Ocağı nedir
III. Mustafa döneminde 1774 yılında Topçu Ocağı’na bağlı olarak kurulan yeni bir topçu sınıfı. 1768-1774 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında zayıflayan Osmanlı Ordusu’na yeni bir güç kazandırmak amacıyla kurulan Sürat Topçuları’nın sayıları önceleri 250 kadardı. Mavi şalvar ve yeşil ceket giyerlerdi. Bu topçu sınıfı III. Mustafa’nın ölümü üzerine kaldırıldı. Ancak 1782′de Hamit Paşa sadrazam olunca tekrar kuruldu ve sayıları 2000′e ulaştı. Yeni bir kanunname hazırlandı. Bu kanunnameye göre Sürat Topçuları beyaz çuhadan yeşil püsküllü başlık giyecekler, evlenmeyecekler ve 15 akçe gündelik alacaklardı.

Konu ile ilgili aramalar: Sürat Topçuları Nedir Sürat Topçuları ödev ara Sürat Topçuları kelime anlamı Sürat Topçuları sözlükte ara Sürat Topçuları ansiklopedi bilgi bankası ara Sürat Topçuları ne demek Sürat Topçuları neye denir

Sürat Topçuları ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver