Süpernova Nedir Hakkında Bilgi

Süpernova Nedir

Süpernova anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Süpernova Nedir, Süpernova Ne Anlama Gelir, Süpernova Ne Demektir, Süpernova Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Süpernova ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Süpernova Anlamı

Şiddetle patlayan ve bunun sonucunda parlaklığı anîden normal düzeyinin yüz milyonlarca katına çıkan yıldızlar sınıfının ortak adı. Sözcük, bir başka patlayan yıldız türü olan novadan türetilmiştir. Süpernovalar birçok bakımdan novalara benzer. Her ikisi de anîden patlar, sonra yavaş yavaş soluklaşır. Süpernova patlamaları genel olarak o yıldızların etkin yaşamlarının sonu demektir. Herhangi bir yıldız süpernova hâline geldiğinde, uzaya çok miktarda madde (birkaç Güneş’e eşit malzeme) püskürtür; bu püskürme o kadar şiddetli olur ki, süpernovanın içinde yer aldığı ve yüz milyonlarca yıldızdan oluşan bütün bir gök ada aydınlanır.

Samanyolu gök adasında, yalnızca Güney Yarı Küre’den gözlemlenebilen yıldız, Eta Karina’nın birkaç 10 bin yıl sonra bir süpernova hâline geleceği sanılmaktadır. Eta Karina’nın, yaşlı ve Samanyolu gök adasında içinde bilinen en büyük kütleli yıldız olduğu için en kısa yaşaması beklenmektedir.

Mars ve Jüpiter arasındaki bir yörüngede dolanan küçük gezegenler (asteroit) kuşağından toplanan gök taşı örnekleri üzerinde yapılan incelemeler, Güneş Sistemi’nin 4,6 milyar yıl kadar önce yakınlardaki bir ya da birkaç süpernova patlaması sonucunda oluşmuş olabileceğini ortaya koymuştur.

Konu ile ilgili aramalar: Süpernova Nedir Süpernova ödev ara Süpernova kelime anlamı Süpernova sözlükte ara Süpernova ansiklopedi bilgi bankası ara Süpernova ne demek Süpernova neye denir

Süpernova ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver