Sünnîlik Nedir Hakkında Detaylı Bilgiler Hakkında Bilgi

Sünnîlik Nedir Hakkında Detaylı Bilgiler

Sünnîlik anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Sünnîlik Nedir, Sünnîlik Ne Anlama Gelir, Sünnîlik Ne Demektir, Sünnîlik Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sünnîlik ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sünnîlik Anlamı

Kuran’a, hadislere ve Peygamber’in davranışlarına sımsıkı bağlı dört büyük mezhepten birini benimseme. Bu mezhepler (Hanefîlik, Malikîlik, Şafiîlik, Hambelîlik), Müslümanlığın ikinci ve üçüncü yüzyıllarında kurulmuşlardır. Daha sonra kurulan ve Sünnî olduklarını ileri süren mezhepler varsa da, bunlar çok bölgesel kalmışlardır (Vehhabilik vb. gibi). Üçüncü Halife Osman’ın öldürülmesinden sonra (656), Ali ile Muaviye arasında çıkan çatışma sonucu Müslümanlar, Ali ve Muaviye yanlıları olmak üzere, siyasî iki kola ayrıldı. Siyasî yenilgisinden sonra Ali yanlılarının bir kesimi, hem Ali’ye hem de Muaviye’ye karşı bir tutum takındılar. Başlangıçta siyasî nitelikli olan bu bölünmeler, sonraları dinî bir niteliğe dönüşerek Müslümanlık üç mezhebe ayrıldı: Muaviye yanlıları arasında Sünnî, Ali yanlıları arasında Şiî, ikisine de karşı olanlar arasında Haricî mezhepleri gelişti. Sünnî mezhepler arasında, Kuran’ın açık hükümleri üzerine herhangi bir karşıtlık ya da ayrılık yoktur. Ayrılıklar ve karşıtlıklar, Kuran’ın yorumu gerektiren ayetlerine değişik anlamlar verilmesinden ve hadislerin değerlendirilmesinden doğar. Daha çok kılgısal olan dört mezhep dışında, Tanrı’nın varlığı, nitelikleri, Tanrı-doğa, Tanrı-insan ilişkileri üzerine yorumlar yapan düşünsel Sünnî mezhepler de vardır.

Konu ile ilgili aramalar: Sünnîlik Nedir Sünnîlik ödev ara Sünnîlik kelime anlamı Sünnîlik sözlükte ara Sünnîlik ansiklopedi bilgi bankası ara Sünnîlik ne demek Sünnîlik neye denir

Sünnîlik ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver