Sülfürik Asit Nedir Hakkında Bilgi

Sülfürik Asit Nedir

Sülfürik Asit anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Sülfürik Asit Nedir, Sülfürik Asit Ne Anlama Gelir, Sülfürik Asit Ne Demektir, Sülfürik Asit Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sülfürik Asit ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sülfürik Asit Anlamı

Renksiz, yağ kıvamında, yoğunluğu 1,84 olan inorganik asit (H2SO4). Sanayide kontakt yöntemi ya da kurşun odalar yöntemiyle üretilir. Yükseltgen özellik gösterir. Metallerle, kükürt ve karbonla ısıtıldığında tepkimeye girer. Havadan ve başka bileşiklerden su çeker. Sulu çözeltisi kuvvetli bir asit olup bazlarla ve çoğu metallerle tepkimeye girerek sülfatlar verir. Derişik sülfürik asit içine atılan bir tahta ya da şeker parçası kavrulup kömürleşir. Sulu çözeltisi kaynatıldığında suyu uçar ve % 98,3 lük sülfürik asit elde edilir. Bu ise 338°C’ta kaynar ve 10°C’ta ergir. Suda bol miktarda ısı açığa çıkışıyla çözünür. Seyreltik çözeltilerini hazırlarken bu nedenle asiti suya ilave etmek gerekir. Tersi yapılınca suyun ani buharlaşması nedeniyle asit etrafa saçıldığından tehlikelidir. Kükürt trioksit (SO3), sülfürik asitte çözünerek dumanlı sülfürik asit (H2S2O7) meydana gelir. Sülfürik asit birçok sanayi kolunda kullanıldığı için, tüketimi ekonomik bir gösterge olarak alınabilir. En çok gübre, boya, pigment, patlayıcı madde, deterjan yapımında, petrol ve taşkömürü arıtımında ve kurşun-asitli akümülatörlerde kullanılır.

Konu ile ilgili aramalar: Sülfürik Asit Nedir Sülfürik Asit ödev ara Sülfürik Asit kelime anlamı Sülfürik Asit sözlükte ara Sülfürik Asit ansiklopedi bilgi bankası ara Sülfürik Asit ne demek Sülfürik Asit neye denir

Sülfürik Asit ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver