Suda Batma Korkusu Yüzme Nasıl Öğrenilir Yüzme Öğrenmek İstiyorum

nasıl yüzülür Yüzme Nasıl Öğrenilir?


Yüzme nasıl öğrenilir?
Yüzme nasıl öğrenilir, Yüzme öğrenme teknikleri
Yüzme nasıl öğrenilir diyenler için yüzme öğrenme teknikleri başlıklı bu yazımızı hazırladık. Yüzmeyi öğrenmek için en anlamlı hareket elbetteki bir yüzme kursuna kaydolmak. Tipik bir yüzme kursu size yaklaşık 8 seansta yüzmeyi öğretebilir, tabii bu süre sizin eski deneyimleriniz ve yeteneklerine göre kısalıp uzayabilir. Sizlere ilk yüzme dersine gittiğinizde nelerle karşılaşacağınız konusunda bilgiler sunmak istiyoruz.

Yüzme kursuna gittiğinizde ilk farkedeceğiniz gerçek, kursa katılan diğer insanların da sizin gibi yüzme bilmedikleri. Bu yaşta yüzme öğrenilir mi veya yüzmeye kaç yaşında başlanır (kurslar genelde 6 yaş ve üstüne hitap etmekte) demeden cesaretinizi toplayarak yüzme kursuna katılmanızı öneriyoruz. Yüzmek için temel bazı teknikleri öğrendikten sonra yüzmenin hiç de zor olmayan bir şey olduğunu keşfedeceksiniz. Nerede nasıl yüzebilirim diyenlere zaten yüzmehavuzum.info olarak bolca alternatif sunuyoruz. Siz de evinize en yakın, size en uygun yüzme havuzunu arayarak yüzme kursu fiyatları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Yüzme derslerinin çok da eğlenceli zamanlar olduğunu görmek, sonraki derslere gitme açısından sizi teşvik edecektir zaten.
Herhangi bir yüzme kursuna veya havuza kaydolduğunuzda gerekli olan yüzme öğrenme tekniklerini sizlere öğretecek bir profesyonel eğitmen bulmak. Kendi kendine yüzmeyi öğrenmeye çalışmak, hem çok daha uzun zaman alabilir, hem de yanlışlarınızı düzeltmek sanılandan çok daha fazla gayret gerektirebilir. Bu nedenle haftada birkaç saat ayırarak ders almak ve yüzmeyi baştan doğru şekilde tekniği ile öğrenmek daha akılcı bir yaklaşımdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüzme öğrenmenin püf noktalarının başında doğru şekilde nefes alıp vermek geliyor. Bu nedenle derslerde ilk önce nefes alma-verme çalışması yapılır. Ağızdan nefes alıp, suyun altında burundan nefes vermeyi öğrendiğimiz vakit yüzme konusunda en büyük mesafeyi almış oluyoruz. Yüzmede nefes alma verme tekniği yazımızda açıkladığımız gibi yüzerken başımız suyun altında iken, nefesimizi tamamen verinceye kadar yüzmeye devam edebiliriz. Böylece akciğerlerimizdeki karbondioksitli havayı dışarı atmış oluyoruz. Nefesimiz bittiğinde kafamızı suyun dışına çıkararak çok kısa sürede nefes almamız gerekiyor. Eğer nefesimizi su altında vermemiş isek, başımız su yüzüne çıktığında hem nefes vermek hem de nefes almak zorunda kalırız ki bu durumda etkin bir nefes alamayacağımızdan kısa sürede yorgunluk baş gösterecektir. Ayrıca yatay yüzme pozisyonunda, kafamızı suya soktuğumuzda ayaklarımızın su üstüne çıktığını, başımızı dışarı çıkardığımızda ise ayaklarımızın batmaya başladığını fark etmişsinizdir. Bu nedenle kafamızı su altında tutarak rahat şekilde yüzmeye gayret etmekte yarar vardır.
Yüzme kursunda nefes alma verme çalışması esnasında ayak çırpma hareketleri çalışması yapılmakta. Ayaklarla ilgili olarak verilen temel bilgi, ayakların dizler bükülmeden tıpkı bir yüzgeç gibi hareket ettirilmesi yönünde olacaktır. Ayrıca ayaklarının birbirinden fazla uzaklaşmaması gerekiyor. Ancak serbest stil yüzmede kol hareketlerinin ayaklara göre çok daha fazla itme gücü verdiğini de belirtmekte yarar var.
Yüzme derslerinde vücudun suya paralel tutulması, başın su altında muhafazası ve sadece nefes alma amaçlı dışarı çıkarılması konuları sıklıkla vurgulanarak verimli bir yüzmenin nasıl olması gerektiği pek çok pratik ile öğretilir.
Yüzme öğrenimi sırasında nefes alıp verme ve bacak kaslarını güçlendirme çalışmasından sonra köpükten imal edilen yüzme tahtaları veya köpükleri ile antremanlar yapılır. Başlangıçta iki kol ile tutulan bu tahtalar bacak kaslarının çalıştırılması çalışmalarında yararlı olmaktadır. Daha sonra yüzme tahtasının tek el ile tutulması ve nihayet yüzme tahtasız idmanlar yürütülür. Tabii ki farklı yüzme kurslarında farklı yüzme öğrenme teknikleri uygulanabilir ancak temelde aynı pratikler yapılır.

Kaynak

www.nenasilyapilir.net/faydali-bilgiler/yuzmeyi-nasil-ogrenirim-kolay-yuzme-ogrenme.html

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver