Su Topu Nedir Nasıl Oynanır Hakkında Bilgi

Su Topu Nedir Nasıl Oynanır

Su Topu anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Su Topu Nedir, Su Topu Ne Anlama Gelir, Su Topu Ne Demektir, Su Topu Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Su Topu ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Su Topu Anlamı

Su Topu Nedir Nasıl Oynanır
Rakip kaleye gol atmak amacıyla su içinde oynanan oyun. Oyun alanı olan havuz 20-30 m. uzunluğunda ve 8-20 m. genişliğindedir. Derinliği ise en az 1 m.dir. 3 m. enindeki kale su yüzeyinden 90 cm. yüksekliktedir. Oyunda kullanılan top plastikten yapılmıştır. 400-450 gr. ağırlığındadır ve çevresi 68-71 cm.dir. Her takımda yedi oyuncu vardır. Oyun 5′er dakikalık dört devreden oluşur. Her devre arasında oyuncular 2′şer dakika dinlenirler. Sutopu büyük bir atletik güç ve hızlı yüzmeyi gerektiren bir spordur. Oyuncular kravl yüzerek topu rakip kaleye doğru sürüklerler. Oyuncu marke edildiğinde topu arkadaşlarından birine ya da rakip kaleye elle atabilir. Sutopu ilk olarak 1860 yıllarına doğru İngiltere’de doğdu. Ancak oyun o zamanlar polo biçiminde oynanıyordu. 20. yüzyılın başlarında tüm Avrupa’ya yayılmaya başladı. 1900 yılında da olimpiyatlara alındı. Sutopu Türkiye’ye 1908-1910 yıllarında girdi. Türkiye’de ilk sutopu takımı 1937′de kuruldu ve ilk ulusal maç Macaristan millî takımıyla yapıldı. Bugün Galatasaray, İstanbul Yüzme İhtisas ve Adalar Su Sporları gibi kulüpler bu sporu geliştirmek için büyük çaba harcamaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Su Topu Nedir Su Topu ödev ara Su Topu kelime anlamı Su Topu sözlükte ara Su Topu ansiklopedi bilgi bankası ara Su Topu ne demek Su Topu neye denir

Su Topu ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver