Su Çiçeği Aşısı, Su Çiçeği Aşısı Faydaları, Su Çiçeği Aşısı Özellikleri

su çiçeği aşısı sağlığa faydaları, su çiçeği aşısı ve özellikleri, su çiçeği aşısının etkileri nelerdir, su çiçeği aşısının özellikleri

Su çiçeği aşısının özellikleri nelerdir?

Yaklaşık olarak on beş yıldır uygulamada olan su çiçeği aşısı, çocuk dönemi hastalığı olan su çiçeğinin hafif bulgularla atlatılması veya önlenmesi için genel olarak 1 veya 1.5 yaş aralığında ki çocuklara ilk doz yapılmaktadır. İki doz halinde yapılan su çiçeği aşısının ikinci dozu ise 4 veya 6 yaşlarda yapılmaktadır. İkinci dozdan sonra su çiçeği aşısının koruyuculuğu tam anlamıyla gerçekleşmiş olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Su çiçeği aşısının özellikleri hakkında detaylı bilgiler yazımızın devamında.

Su çiçeği aşısının vurulması için daha önceden su çiçeği geçirmemiş ve su çiçeği aşısına karşı alerjisi olmayan kişilere yapılmaktadır. Büyük çocuk ve yetişkinlerde bu hususlar açısında bir sakınca bulunmuyorsa su çiçeği aşısı rahatlıkla vurulur.

Su çiçeği aşısının en büyük özelliği ciddi ve ağır su çiçeği enfeksiyonlarına karşı %98 oranında bir koruma sağlamasıdır.

13 yaşından büyük olan herkese su çiçeği aşısı bir ay aralıkla iki doz halinde yapılır.

Cilt altına uygulanan bir aşı ola su çiçeği aşısı, kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı ile aynı günde farklı bölgelerden güvenle uygulanabilmektedir.

Su çiçeği geçirmemiş ve geçirme riski yüksek olan herkes muhakkak su çiçeği aşısı yaptırmalıdır. Bilhassa da kreş çocukları, askeri personeller, öğretmenle, hastane görevlileri, sık sık yolculuğa çıkanlar, bağışıklık sistemi zayıf olanlar muhakkak bu aşıyı önemsemelidir.

Bağışıklık sistemi yetmezliği olan hastalar ve gebe kadınlar su çiçeği aşısı yaptırmak için uygun değildirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver