Stres Nasıl Etkiler, Stres Nedir, Stresin Cilde Etkileri

stresin cilde etkisi, stresin cilde zararları, stresin vücuda etkisi, stresin vücuda zararları

Stresin Cilde Verdiği Zararlar

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Hemen hemen bir çok  hastalığın nedenleri arasında olan stres, bağışıklık sistemini de zayıflatarak cilt hastalıklarına zemin hazırlayabiliyor. Stres, özellikle 30 ve 40 yaşındaki bayanlarda meydana gelen Hashimoto tiroiditi adı verilen hastalık stresli insanları çok sevmekte bu tür insanlarda çabuk görülmektedir. Bu hastalık sonucu ciltte akneler, kuruluk ve çeşitli lekeler de meydana gelmektedir. Bu yazımızda stresin cilde de verdiği zararlarına deyiniyoruz…

 

Stres sebebiyle şeker hastalığına ,sinir hastalığına hatta ve hatta kanser hastalığına yakalananların sayısı azımsanamayacak kadar fazladır. Mesela akut stres anında (rüya görme) sabahları kalktığımızda dudaklarımızın uçukladığını fark edebiliriz. Kronik stres durumlarında ise sedef hastalığı gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Cilt hastalıklarıda stresle doğru orantılı bir şekilde görülmektedir.

endişe

Kişi neşeli olduğu zamanlarda nasıl ki yüzü parlıyorsa yoğun stresli bir çalışmanın ya da sıkıntının ardından ise yüzünün rengi kişiden kişiye göre de farklılık göstermektedir. Yüz bazen kararabilmektedir.

Strese bağlı oluşan cilt hastalıklarının yapılan araştırmalar neticesinde özellikle bayanları etkilediği daha fazla gözlemlenmiştir. İş hayatının stresi altında çalışan  kadınlarda daha fazla cilt sorunlarının olduğu tespit edilmiştir.

İşte tüm bu sebeplerden dolayı stresi hayatımızdan uzaklaştırmamız gerekmektedir. Bizi strese sokan şeyleri yavaş yavaş terk ederek stressiz bir yaşam sürmeli ve stresin sebep olduğu hastalıkları kendimizden uzaklaştırmalıyız

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver