Stres Hangi Hastalıklara Sebep Olur, Stresin Getirdiği Hastalıklar, Stresin Sağlığa Etkileri Nelerdir

stresin sağlığa zararları, stresin yol açtığı hastalıklar, stresin yol açtığı sonuçlar, stresin zararları

Stresin yol açtığı hastalıklar nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Strese yol açan mütenevvi sebepler bulunmakta ve bu sebeplerin hemen hemen her biri de sağlık problemleri yaşamamıza neden olarak yaşam kalitemizi düşürmektedir. Uzmanlar bu konuda öneriyor,”Stresi yenin!”… Stres çoğu hastalığın altında yatan en önemli sebep olduğu için uzmanlara göre stresle baş etmek ve stresli yaşamdan uzak durmak gerekiyor. Okul, aile ve iş hayatında yaygın olan stres aslında tam bir baş belasıdır.

Stres hem sağlık sorunlarının görülmesine, hem de daha önceden var olan bir rahatsızlığı olumsuz oluyor etkileyerek ilerlemesine neden oluyor. Stresin sağlığa olan en büyük zararı ise, bağışıklık sistemini harap etmesi ve bünyenin hastalıklara yatkın bir hale gelmesidir.

Stres kan dolaşımını bozmakta ve kılcal damarların genişlemesine yol açarak bilhassa kadınların korkulu rüyası olan varisleri ortaya çıkarmaktadır. Bireylerin uzun süre stres altında yaşaması yaşlanma sürecini de hızlandırmaktadır. Çünkü stresin varlığı söz konusu olduğunda serbest radikaller daha fazla üretilmekte ve hücreler zarar görmektedir.

Stres altında olan bir insanda saç dökülmelerine rastlamak mümkündür. Saç dökülmesinin yanı sıra stresten saçlar beyazlamakta, saçların ve tırnakların uzaması yavaşlamaktadır. Stres ter bezlerinin de daha fazla çalışmasına yol açıyor. Ayrıca stres ruhsal hastalıklarının sebebidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver