Steteskopu kim buldu, steteskopu kim icat etti, steteskop ne zaman icat edildi, steteskopun icadı

Etiketler: steteskop icadı, stetoskopu kim icat etti, steteskop kim buldu, steteskopu kim bulmuştur, steteskop ne zaman icat, steteskop nasil icat edildi, stetoskop ne zaman icat edildi, stetoskopu kim icat etmiştir, steteskopu kim icat etmiştir, steteskop nasıl bulundu, steteskop ne zaman icat edilmiştir, steteskop icat edildi, stetoskopu kim buldu, steteskobu kim buldu, stetoskop icadı, steteskop ne zaman icad edildi, steteskop kim icat etti, steteskopu kim icad etti, steteskop kim bulmuştur, 1819 steteskopu kim icat etti, 1819 steteskopu kim buldu,

Steteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop Nasıl Keşfedildi

Sponsorlu Bağlantılar

STETESKOP : 1816’ da Rene LaennecSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi Paris sokaklarında dolaşırkenSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi oyun oynayan iki çocuğunSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi birbirlerinin göğsünü ellerindeki tahta borularla dinlemekte olduğunu fark etti. Daha sonra LaennecSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi bir kağıdı rulo yaparak ucuna bir ip bağladı ve bir başkasının göğsünü dinlemeyi başardı. Bu alete Yunanca “göğüs” anlamına gelen “steteskop” adını verdi.

Stetoskop (stethoscope)Steteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi vücut içinde oluşan sesleri dinlemek için kullanılan tıbbi bir cihazdır. Stetoskop genelde üç ana kısımdan meydana gelir;
DiyaframSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi
Tüp (elastik boru şeklinde)
Kulaklık
Bazı stetoskoplarda ayrıca çan denilen ve alçak perdeden sesleri yükseltmeye yarayan bir kısım da bulunur. DiyaframSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildistetoskobun tüp kısmının ucunda bulunan ve dinlenmek istenen bölgeye değdirilen yassı koni şeklinde bir parçadır. Bu parçanın içinde ortamdan yalıtılmış bir zar vardır. Yüzeydeki sesle titreyen zar konik parça içindeki havaya basınç uygular ve bu basınç tüp içinden kulaklığa kadar ulaşır ve uygun yapıdaki kulaklık parçalarıSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi sesi kulak içine yayar. Basit bir mantıkla çalışan stetoskopSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi bir nevi mekanik yükselticidir.
Stetoskopla en çok dinlenen sesler şunlardır;
Kalbin çıkardığı seslerSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi
Akciğerlerin çıkardığı seslerSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi
Bağırsaklarda ve midede ortaya çıkan sesler.
Ayrıca kan basıncını ölçmek için de kullanılır.
Stetoskop ile vücuttaki sesleri dinleme işine oskültasyon (auscultation) denir. OskültasyonSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi tecrübe gerektiren bir teşhis yöntemidir. Stetoskop ile kulağa ulaşan sesin normal olup olmadığını anlamakSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi eğitim ve deneyim gerektirir. Mesela kalpten yayılan birçok ses vardır ve bu seslerin bazısı insandan insana farklılık gösterebilir.

Stetoskobun tarihçesi
M.Ö. 400 yılında HipokratSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi kalpten gelen sesleriSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi göğüs kafesinin içinde kaynayan sirkeye benzetmişti. 2000 yıl sonraSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi 17. yüzyılda William HarveySteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi bu sesi akan suyun çıkardığı şırıltı olarak açıkladı.
1816 yılında Dr. Rene Theophile Hyancinthe LaennecSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi kağıdı rulo yaparak bir ucunu hastanın kalbine diğer ucunu kulağına dayayıp kalp sesini dinledi. Kısa süre sonra rulo kağıdın yerini bir tüp aldı ve bu da stetoskobun başlangıcı oldu. Yunanca bir kelime olan stetoskop; stetos (göğüs) ve skopein (bakmak) kelimelerinin birleşmesinden oluşur. Günümüzdeki haline gelmesi için çeşitli malzemelerle deneyler yapıldı. En iyi ses iletimiSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi 30 cm.lik tahta silindirden elde edildi. Bu alet ile kalp sesleri daha net ayrıştırılmaya başlandı.
1829’daSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi Dr. Charles WilliamsSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi Laennec stetoskobunu iki parçaya bölerek geliştirdi ve değişik açılara bükülüp katlanabilen bir cihaz haline getirdi. 1830 ve 1840 yıllarında tek kulaktan dinlemeli ve dayanıklı kauçuktanSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi doktorların kalp ve akciğer dinlemelerine açısal hareketlerle kullanım kolaylığı sağlayan stetoskoplar geliştirildi. 1852’de ilk çift kulaklıklı stetoskoplar kullanıldı. Amerika’dan P. Camman ve İngiltere’den Alfred LearedSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi aynı zamanlarda bu aleti değişik formlarda ortaya çıkardı. Camman tarafından üretilen cihaz; 1 inç’lik ahşap çan bağlı tüplere doğru incelen spiral telliSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi yayla metal dinleme tüplerine bağlıSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi kullanımı kolay ve konforlu idi. Sonraki 40 yılda stetoskop tasarımı çok az değişime uğradı.
1894’te İtalyan Bianchi ile Amerikalı mühendis R.C.M. Bowles’ın çalışmalarıSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi göğüs kafesi için kullanıldı. Bunları diyafram ve çanın yararları üzerine tartışmalar izledi. Çan ve diyaframa olan ihtiyaç artışı ile 1926’da Lad Howard Sprague ilk çan ve diyafram birleşimini bugünkü şekline getirdi.
1940’ta Dr.SpragueSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi Maurice Rappaport ile birlikte çalışarak stetoskobun bilimsel fizik prensiplerini belirledi.
1958’de İngiliz kardiyolog Dr. Aulrey Leatham’ın stetoskobuSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi sadece çan ve diyafram birleşimi olmayıpSteteskopu Kim Keşfetmiştir? Steteskopu Kim İcat Etti? Steteskop NasılKeşfedildi ilkinin içinde ikinci en küçük çanı içeriyordu. Bir manivela sayesinde çocuklar için kullanıma imkân sağlıyordu.
1961’de Amplivex tarafından elektronik stetoskop geliştirildi. Bu cihaz vakumlu tüp teknolojisi ile avantaj sağlıyordu. Uygun ağırlığı ve uygun boyu ile kullanıma elverişli bir cihaz oldu.

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

Cevap Ver