Stent Nasıl Takılıyor, Stent Nasıl Uygulanır, Stent Nasıl Yapılır

stent takılması, stent takılması ne kadar sürer, stent takımı, stent takımı nasıl olur

Stent nasıl takılır?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Damar yollarında tıkanıklıktan meydana gelen daralmalar, vücudun normal kan akışını bozduğu için sağlık problemlerine zemin hazırlamakta ve hastanın hayatını riske atmaktadır. Anjiyoplasti (balon tedavisi) ve stent denilen uygulamalar ile damarlarda ki bu daralmalar önlenebilmekte ve hastalar da korkusuz bir yaşam sürmektedir. Normal kan akışının sağlanması için damar yollarına yerleştirilen stent takımı nasıl olur, işte detaylar;

Kalbin gereksinim duyduğu belli bir kan miktarı vardır. Kalbe giden damar yollarında meydana gelen tıkanıklık yada darlık sebebi ile kalp ihtiyacı olan kanı alamaz. Stent adı verilen metal çubuklar ile damar yollarında ki bu sorunlar ortadan kaldırılarak, kan akımının rahat olması sağlanır.

 

Stent nasıl takılır?

 

Kalp damarlarında tıkanma meydana gelmiş olan hastalara uygulanan bu yöntem, damar yollarının açılmasını ve hastanın şikayetlerinin azalmasını sağlar. Genellikle önce damar yollarına balon uygulaması yapılsa da, bazı hastalarda balon uygulamasına gerek duyulmaz. Balon ile tıkalı olan damar yolları açılır ve yeniden tıkanmanın önüne geçmek için bu bölgeye stentler yerleştirilir. Stentler, ağ şeklinde çelik kafes gibidir ve paslanmaz çelikten üreilmiştir.

Damar duvarına balon ve üzerine yerleştirilmiş stentler ile ilerlenir. Daha sonra stendin altındaki balon şişirilir. Böylece stentler de balon ile şişmiş olur. Ardından balon geri çekilir ve stent şiş olarak damar içinde kalır. Böylece damar duvarına baskı yaparak o bölgenin tekrar daralmasını önler. Gerektiği durumlarda tekrar balon uygulaması yapılarak yeni bir stent yerleştirilebilir.

Nadiren hastaların bazılarında 6 ay sonra stent yerleştirilmesine rağmen yinede o bölgede daralmalar yada büzülmeler meydana gelebilmektedir. Bunu önlemek için, ilaç kaplı stentler geliştirilmiştir. Belli bir süre sonra stentlerin içinde yer alan ilaç salınır ve damar duvarında hücrelerin çoğalıp o bölgeyi yeniden daraltmasını önler. Bu yöntem de yeni bir daralmaya tamamen engel olamaz; ancak uzun bir süre geciktirir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver