Stenografi Nedir Hakkında Bilgi

Stenografi Nedir

Stenografi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Stenografi Nedir, Stenografi Ne Anlama Gelir, Stenografi Ne Demektir, Stenografi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Stenografi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Stenografi Anlamı

Söylenen sözleri, söylendiği kadar hızlı yazmaya elverişli, kısaltılmış ve uzlaşmalı işaretlerden oluşan yazı. Sözcük, ilk kez İngiliz John Willis tarafından 17. yüzyılda kullanılmasına rağmen, böyle bir yazıya duyulan gereksinme, daha çok ilk çağlarda ortaya çıkmıştı. Bunun ilk örnekleri de Yunan takigrafisi ile Marcus Tullius Tiro’nun hazırladığı sembollerdir. Bu yazı biçimi, Orta Çağ’da mahkeme tutanaklarında kullanıldı. Özellikle 15. yüzyıldan sonra geliştirilmeye çalışıldı, bu alanda 17. yüzyılda Alman, Fransız ve İngiliz ekolleri oluştu. Samuel Taylor, geliştirdiği ve her fonemin bir işaretle karşılanması esasına dayanan fonetik yazı biçimiyle stenografinin ilerlemesine hız kazandırdı. Bu yeni buluş, bazı değişikliklerle çeşitli ülkelerde kullanıldı. Bu konuda 19. yüzyılda Pitman ve Gregg sistemleri ortaya kondu. Pitman sistemi, benzer sesleri benzer işaretlerle gösterme ilkesinden hareket ederken, Gregg sistemiyse harflerin yerine onların değişik seslerini temsil eden semboller koyma esasına dayanmaktadır. Türkiye’de Pitman ve Gregg sistemlerinden yararlanılarak, “komisyon stenografi” adı verilen ve 1956′da kararlaştırılan bir sistem kullanılmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Stenografi Nedir Stenografi ödev ara Stenografi kelime anlamı Stenografi sözlükte ara Stenografi ansiklopedi bilgi bankası ara Stenografi ne demek Stenografi neye denir

Stenografi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver