Stalingrad Savaşı Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı Hakkında Bilgi

Stalingrad Savaşı Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı

Stalingrad Savaşı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Stalingrad Savaşı Nedir, Stalingrad Savaşı Ne Anlama Gelir, Stalingrad Savaşı Ne Demektir, Stalingrad Savaşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Stalingrad Savaşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Stalingrad Savaşı Anlamı

Stalingrad Savaşı Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı
II. Dünya Savaşı’nda Stalingrad (bugünkü Volgograd) önlerine kadar ilerleyen Alman ordusu ile, Sovyet ordusu ve Stalingrad halkı arasında geçen savaş (Ağustos 1942-Şubat 1943). Sovyet cephesindeki bu savaş II. Dünya Savaşı’nın da bir dönüm noktasıdır. Kafkaslar’daki zengin petrol yataklarını, Stalingrad’daki sanayi bölgesini, Kuban ve Don vadilerini ele geçirmek isteyen Almanlar, General Paulus komutasında, Don Irmağı’nı geçerek kente saldırdılar (23 Ağustos). Kuzeybatıdan Stalingrad’a girmeye çalışan Alman birliklerine karşı, her ev tek tek savunuldu. Mareşal Andrey Yeremenko komutasındaki Sovyet birliklerinin direnişi karşısında Almanlar, Volga’yı aşmayı başaramadı. Beş ay boyunca Almanlar 2.000.000 asker, 26.000 top ve uçaksavar, 2.000 tank ve 2.000 uçak kullandılar. 19 Kasım’da karşı saldırıya geçen Sovyet birlikleri, Alman kuvvetlerinin büyük bölümünü çembere aldılar. Almanların çemberi yarma çabaları sonuçsuz kaldı ve Sovyetlerin 10 Ocak 1943′te yoğunlaştırdıkları karşı saldırı, şubat ayı başında Stalingrad’ın Alman kuvvetlerinden temizlenmesiyle sonuçlandı. 22 Alman tümeni yok edildi, kuşatma sürerken, Hitler tarafından feldmareşal yapılan Paulus da içlerinde olmak üzere 90.000 Alman subay ve eri tutsak edildi. Bu savaş, Alman ordularının yenilmezliği düşünü yıktı. Stalingrad önlerinden başlayan geri çekilme ve yenilgiler dizisi, “Nazi İmparatorluğu”nun çöküşüne dek sürdü.

Konu ile ilgili aramalar: Stalingrad Savaşı Nedir Stalingrad Savaşı ödev ara Stalingrad Savaşı kelime anlamı Stalingrad Savaşı sözlükte ara Stalingrad Savaşı ansiklopedi bilgi bankası ara Stalingrad Savaşı ne demek Stalingrad Savaşı neye denir

Stalingrad Savaşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver