SSL güvenliği nedir SSL güvenlik sistemi SSL güvenlik sistemi nasıl çalışır SSL nasıl çalışır

Etiketler: SSL, SSL çalışma sistemi nedir, SSL nedir

SSL Nedir, Nasıl Çalışır Haberi| Teknoloji Haberleri

Sponsorlu Bağlantılar

SSL Nedir, Nasıl Çalışır

SSL İngilizce Secure Socket Layer kelimelerinin baş harfleri bir araya getirilerek oluşturulmuş bir kelimedir. Türkçemize Güvenli Yuva Katmanı olarak çevrilen SSL Netscape tarafından geliştirilen bir protokoldür. SSL sertifikalar dijital bilgileri şifrelemek ve şifrelenen bilgileri çözmek için kullanılan elektronik anahtarlar ile kimlik bilgisini bağlar. Güvenlik amacıyla geliştirilen SSL şuan güvenilir bir sistem olsa da şu unutulmamalıdır ki internet ortamında %100 güvenlik sistemi yoktur. Aşılamayacak güvenlik duvarı kırılamayacak şifre diye bir şey yoktur.

SSL, dokümanların arşivlenmesini kolaylaştırır, bir başkasına iletilen dökümanların tarih/saat kombinasyonunu doğrular, gönderilen mesajın kim tarafından gönderildiği ve kime gönderildiğini belli eder, gönderilen mesajların şifrelenmesi ve aynı şekilde bu mesajların deşifre edilmesinde güvenlik ve gizliliği sağlar.

SSL, Public Key ve Private Key bir çeşit anahtarların kullanılmasıyla yapılan bir şifreleme sistemidir. Şifrelemede iki adet anahtar kullanılır. Otomatik bir işlem ile anahtarlarınızı yarattıktan sonra anahtarlardan biri olan private key sizde kalır. Diğer anahtar olan public key ise bağlantı kurmak istediğiniz kişilere gönderilir. SSL yönteminde kullanılan şifreleme şifrenin uzunluğu ve karmaşıklığına göre 40 bit – 128 bit’lik şifrelerden oluşur. Bu şifreleri ele geçirseler bile çözülmesi çok ileri metotlarla bile çok uzun vakit almaktadır.

Son Aramalar: SSL, SSL çalışma sistemi nedir, SSL güvenliği nedir, SSL güvenlik sistemi, SSL güvenlik sistemi nasıl çalışır, SSL nasıl çalışır, SSL nedir, SSL şifreleme

ssl hatası nasıl düzeltilir, iphone ssl nedir, ssl nasıl çalışır, ssl durumunu sil nedir, ssl hatası nasıl giderilir, ssl durumu nedir, iphone ssl hatası nasıl düzeltilir, SSL Bağlantı Hatası nasıl düzeltilir, telefonlarda ssl nedir, ssl nasıl kırıldı

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver