Spor Nasıl Yapılmalı, Spor Nasıl Yapılmalıdır, Spor Yaparken Dikkat Etmemiz Gerekenler

spor yaparken nelere dikkat edilmeli, spor yaparken sağlığımızı koruyucu tedbirler, spor yapılırken nelere dikkat etmeliyim, spor yapmanın önemi

Spor yaparken dikkat edilecekler

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Hem bedensel hemde ruhsal açıdan sporun yaşamımız üzerindeki etkileri yadsınamayacak kadar büyüktür. Düzenli olarak yapılan spor aktiviteleri kişinin yaşam kalitesinde olumlu sonuçlar doğurur. Ama sporu yaparken de uymamız gereken bazı hususlar var. Yaptığınız sporun etkilerini daha iyi görmek ve daha hızlı gelişmesini istiyorsanız spor yaparken dikkat edilecekler sizlerle…

 

1. Spora başlamadan önceki ilk kuralımız beslenme alışkanlığının düzenli olması. 3 ana öğün ve 3 ara öğün beslenme kuralına uymak gerekir. Spor yaparken vücudumuz su kaybına uğradığı için sık sık su içmek gerekir.

2. Spor öncesi yemek yememelisiniz. Son yediğiniz yemek en az 1,5 saat önce olmalı. Spor esnasında midenizin dolu olmamasına dikkat edin. Açlığınızı bastırmak için elma, muz, proteinli ya da yulaflı müsli yiyebilirsiniz.

3. Spor yaparken kıyafet ve ayakkabı seçimi de önemlidir. Spora uygun hareketlerinizi kısıtlamayan giysileriniz ve ayağınızın rahat etmesini sağlayan ayakkabılarınız olsun.

Spor esnasında terlediğiniz için bayanların makyajsız olmaması gerekir. Çünkü makyajınız terle birlikte cildinize nüfus eder.

4. Spor öncesi mutlaka ısınmak gerekir. Asla ısınmadan spora başlamamalısınız. Esneme hareketleri kısa vadeli bir koşu, hayati önem taşır. Aksi taktirde kalbiniz çabuk yorulur ve sakatlanmalar yaşarsınız.

5. Spor yaparken müzik dinleyebilirsiniz. Müzik, yaptığınız sporu keyfe dönüştürür.

6. Spor sonrası bir adet meyve, karbonhidrat ve protein içerikli içecekler tercihiniz olsun.

7. Haftada en az 3 gün spor yapmalısınız ki, faydalarını görün. Günlük kalori miktarınız 1500 olmalı. Kaslarınızı çok fazla zorlamayarak spor yapmaya dikkat edin. Aksi taktirde kaslarınız zarar görebilir ve bunun sonucu sakatlanmalara yaşayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver