Spiral Nasıl Kullanılır, Spiral Nasıl Takılır, Spiral Nasıl Takılıyor

spiral ne zaman takılıyor, spiral ne zaman takılmalıdır, spiral taktırma, spiral taktırmak

Spiral ne zaman takılır?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

İstenmeyen gebeliklere karşı son derece etkili bir koruma gerçekleştiren spiral, günümüz kadınlarının daha rahat ve güvenli ilişki yaşamalarını sağlamaktadır. Bazı yan etkileri bulunsa da spiral günümüzdeki en önemli doğum kontrol yöntemlerinden biri olmaktadır. Diğer doğum kontrol yöntemlerine oranla, bu yöntemin tercih edilmesinde gebe kalma şansı sadece %1’lik bir ihtimaldir.

 

Spiral taktırmak için uygun zamanı kollamak gerekir. Ayrıca spiral takılmasını engelleyen bir durum olmamalıdır. Gebelik, nedeni bilinmeyen vajinal kanama, pelvik enfeksiyonun varlığı, miyomlar, rahimde anatomik bozukluklar, kronik bağışıklık yetmezliği gibi sorunlar varsa spiral takılması önerilmemektedir. Ayrıca spiralin bir çeşidi olan bakır spiral, bakır alerjisi ve Wilson hastalığı bulunanlara da takılmamaktadır.

 

Spiral ne zaman takılır?

 

Gebelik söz konusu değil ise her zaman takılabilir. Gebe olup olmadığınızdan emin olmak için adetin son günleri uygun bir zamandır. Hem böylece adetten dolayı rahim ağrıda açılmış ve acı hissi duyulmamış olur.

Doğum, kürtaj ve düşük sonrası da spiral taktırmak için uygun dönemlerdir. Yalnızca doğumun yada düşüğün ardından en az 1 ay geçmesi gerekir. Aksi taktirde spiral kendi kendini atabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver