Spin Nedir Hakkında Bilgi

Spin Nedir

Spin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Spin Nedir, Spin Ne Anlama Gelir, Spin Ne Demektir, Spin Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Spin ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Spin Anlamı

Bir atom çekirdeğinin ya da bir temel parçacığın, kendi içindeki bir eksen çevresinde dönmesinden ileri gelen açısal momentumu. Örneğin yörüngesinde dolanmakta olan elektronun bu dönüşünden dolayı var olan açısal momentumunun yanı sıra, kendi etrafında dönmesinden kaynaklanan bir açısal momentumu da (spin) vardır. Spin, s spin kuvantum sayısı ve h Planck sabiti olmak üzere gibi değerler alan kuvantumlu bir niceliktir. Bir elektron için spin ancak +1/2 veya -1/2 olabilir. Spini olan elektron, içkin manyetik momenti olan küçük bir mıknatıs gibi davranır. Bir manyetik alan içinde bulunan elektronun açısal momentum vektörü, alan doğrultusu çevresinde pressesyon hareketi yapar. Bu vektör, alan doğrultusuna göre ancak belirli konumlar alabilir. Bir başka deyişle kuvanta durumu sözkonusudur ve açısal momentum vektörünün alan doğrultusundaki bileşeni ancak h/2¹’nin katları kadar değerler alabilir. Temel parçacıklar için spin J, çekirdekler için de I simgesiyle gösterilir.

Konu ile ilgili aramalar: Spin Nedir Spin ödev ara Spin kelime anlamı Spin sözlükte ara Spin ansiklopedi bilgi bankası ara Spin ne demek Spin neye denir

Spin ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver