Sözlük Nedir Hakkında Bilgi

Sözlük Nedir

Sözlük anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Sözlük Nedir, Sözlük Ne Anlama Gelir, Sözlük Ne Demektir, Sözlük Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sözlük ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sözlük Anlamı

Bir dilin bütün ya da belli bir çağda kullanılmış sözcük ve deyimlerini alfabetik sıraya göre alarak tanımlarını veren, açıklayan ya da başka bir dildeki karşılıklarını veren yapıt, lûgat. Türkçede sözlük geleneği bulunmakla birlikte, “Türkçe sözlük” geleneği oluşmamış, bu yolda ilk çalışmalar Tanzimat döneminde başlamıştır. Günümüze kalabilen “Codex Cumenicus”, “Divanü Lugati’t-Türk” gibi ilk sözlükler Türkçe sözlük değildirler. Divan edebiyatı döneminde de genellikle “tuhfe” adını taşıyan sözlükler Farsça, Arapça karşılıkları için düzenlenmiştir. Tanzimat döneminde anlaşılır bir dille yazma eğilimi gramer, imla sorunlarının yanı sıra sözlük konusunu da gündeme getirmiştir. Dilde yalınlaşmayı savunan Şinasi’nin büyük bir Türkçe sözlük hazırlama girişiminde bulunduğu bilinmektedir. Bu alanda ortaya konulan ilk yapıt ise Ahmet Vefik Paşa’nın “Lehçei Osmani”sidir (1876). Sonraki dönemlerde yayımlanan sözlüklerin başlıcaları şunlardır: “Lugat-i Naci” (Muallim Naci, 1890), “Kamusı Türki” (Şemsettin Sami, 1899-1901), “Büyük Türk Lugatı” (Hüseyin Kâzım Kadri, 4 cilt, 1927, 1928, 1943, 1945), “Türkçe Sözlük” (Mehmet Ali Ağakay, 1945); “Osmanlıca-Türkçe Sözlük” (M. Nihat Özön, 1952); “Osmanlıca-Türkçe Ansiklopedik Lugat” (Ferit Devellioğlu, 1962); “Meydan-Larousse Büyük Lugat ve Ansiklopedi” (13 cilt, 1969-1973); “Tarama Sözlüğü” (TDK, 8 cilt, 1963-1977); “Derleme Sözlüğü” (10 cilt, 1963-1977); “Resimli Ansiklopedik Büyük Sözlük” (10 cilt, 1982).

Konu ile ilgili aramalar: Sözlük Nedir Sözlük ödev ara Sözlük kelime anlamı Sözlük sözlükte ara Sözlük ansiklopedi bilgi bankası ara Sözlük ne demek Sözlük neye denir

Sözlük ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver